A Vitamini Nedir? A Vitamini İçeren Vegan Yiyecekler Nelerdir?

A vitamini içeren vegan yiyecekler

Vücudumuza fayda sağlayacak A vitamini içeren vegan yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz? Vegan beslenirken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamak en önemli konulardan biridir. Güçsüz düşmemek, bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Bunun için de vitamin ve mineraller bakımından zengin vegan yiyecekleri tüketmemiz gerekir. Eğer vegan beslenme adı altında sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenirseniz bir süre sonra vitamin eksiklikleri yaşayabilirsiniz. Vitamin eksiklikleri bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Bunun yaşanmaması için besleyiciliği yüksek besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. İşte sizin için derlediğimiz A vitamini içeren vegan yiyecekler listesi!

A Vitamini Nedir?

Vücudumuzda bir tür antioksidan işlevi gören A vitamini, yağda çözünen vitaminlerdendir. En önemli görevlerinden biri göz sağlığını korumasıdır. Bunun yanı sıra beyin fonksiyonlarını cilt sağlığını ve vücudun genel sağlığını korumada da etkilidir. Antioksidan görevi gördüğü için vücudu serbest radikallerin hasarından korur.

A vitamini içeren vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Balkabaklı Çikolatalı Vegan Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

A vitamini içeren vegan yiyecekler hangileridir?

İşte sağlığınızı korumak adına tüketebileceğiniz A vitamini içeren vegan yiyecekler listesi!

Balkabağı

Turuncu renkli bir sebze olan balkabağı, beta karoten bakımından zengindir. Beta karoten, vücudumuzda A vitaminine dönüşerek işlevini yerine getirir. 1 fincan balkabağı tüketerek günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz A vitamini miktarının %400’ünü karşılayabilirsiniz. A vitamininin yanı sıra C vitamini, lif ve potasyum bakımından da zengindir.

Kuru Fesleğen

Göz sağlığı için oldukça gerekli olan A vitamini, kuru fesleğende de bolca bulunur. 100 gram kuru fesleğen tüketerek günlük A vitamini ihtiyacınızın %15’ini karşılayabilirsiniz.

Bezelye

A vitamini içeren vegan yiyecekler arasında bezelye de yer alır. Bezelye A vitaminini yanı sıra B, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Bir fincan bezelye tükettiğinizde günlük A vitamini ihtiyacınızın %134’ünü karşılamış olursunuz.

A vitamini içeren vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Havucun Faydaları Nelerdir? Havucun Besin Değerleri

Domates

A vitamini, C vitamini ve likopen kaynağı olan domates, günlük gerekli A vitamini miktarının %20’sini sağlar.

Ispanak

Vegan beslenmede en önemli sebzelerden biri olan ıspanak A vitaminin yanı sıra C, K vitaminleri ve manganez, demir ve kalsiyum da içerir. Bir fincan ıspanak ile günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz A vitamini miktarının %49’unu karşılamanız mümkündür

Havuç

A vitamini içeren vegan yiyecekler dendiğinde akla ilk olarak havuç gelir. Bir adet havuç tükettiğinizde günlük tüketilmesi gereken A vitamini miktarının %200’ünü karışlamanız mümkündür. Havuç, aynı zamanda B, C, K vitaminleri, lif ve magnezyum bakımından da zengin bir sebzedir.

Tatlı patates

Vegan tariflerde sıklıkla kullanılan tatlı patates, günlük A vitamini ihtiyacının %438’ini karşılayabilir.

A vitamini içeren vegan yiyecekler

Mango

Bir fincan mango tükettiğinizde günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz A vitamini miktarının %36’sını karşılamış olursunuz.

Şeftali

En faydalı meyvelerden biri olan şeftalide A vitamininin yanı sıra C vitamini, magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum da vardır. Bir adet şeftali ile günlük tüketilmesi gereken A vitamini miktarının %10’unu karşılayabilirsiniz.

Kavun

Vitamin ve mineraller yönünden zengin olmasıyla bilinen kavun da A vitamini içeren vegan yiyecekler arasındadır. Bir dilim kavun ile vücudunuz için gerekli A vitamini miktarının %120’sini karşılamanız mümkündür.

Kuru Kayısı

1 fincan kuru kayısı ile günlük A vitamini ihtiyacınızın %94’ünü karşılamanız mümkündür.