Amaranth Nedir? Amaranth Faydaları Nelerdir?

amaranth faydaları

Sizin için son zamanlarda popüler hale gelen amaranth faydaları ve besin değerlerini derledik. Besin değeri son derece yüksek olduğu için vegan beslenmede de önemli bir yere sahip olmuştur. Bir tür tahıl olan amaranth birçok tarifte kullanılabilir. Sağlıklı bir yiyecek olan amaranth faydaları ve diğer özelliklerini keşfetmek için hazır mısınız?

Amaranth nedir?

Geçmişi çok eskilere dayanan amarang, bir tahıl grubudur. Yalancı tahıl olarak da adlandırılan amaranth, yulaf ya da buğday ile aynı teknikle üretilmez. Ancak onlar kadar besleyicidir. Glutensiz olduğu için çölyak hastalarının tüketimine uygundur. Aynı zamanda antioksidanlar, mikro besinler, lif ve en önemlisi de protein içerdiği için vegan ve vejetaryenler için oldukça faydalıdır.

amaranth faydaları

Amaranth besin değeri nedir?

Bir fincan haşlanmış amaranthın besin değerleri şöyledir:

  • Kalori: 251
  • Protein: 9.3 gram
  • Karbonhidrat: 46 gram
  • Yağ: 5,2 gram
  • Manganez: RDI’nın % 105’i
  • Magnezyum: RDI’nin % 40’ı
  • Fosfor: RDI’nin % 36’sı
  • Demir: RDI’nın % 29’u
  • Selenyum: RDI’nın % 19’u
  • Bakır: RDI’nın % 18’i

amaranth faydaları

Amaranth faydaları nelerdir?

Antioksidan kaynağıdır.

Vücuda zarar veren ve kronik hastalıkların oluşmasına neden olan serbest radikalleri bloke eden antioksidanlar içerir. Bu da vücut direncinin artması ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için oldukça önemli bir özelliktir.

Antioksidan Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

İltihabı önler.

Amaranth faydaları arasında anti-inflamatuar özelliğe sahip olması da vardır. Uzun dönemde kronik hastalıklara neden olan iltihaplanmayı önleyerek daha sağlıklı olmayı sağlar.

Protein zenginidir.

Bir fincan pişmiş amaranth 9 gram protein içermektedir. Bu açıdan vegan beslenmede önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapanlar için de önemli bir kaynaktır.

Vegan Protein Kaynakları Nelerdir?

Kolesterolü dengeler.

Yapılan araştırmalara göre amaranth kötü kolesterolü düşürmektedir. Kolesterolü dengelemesi sayesinde kalp krizi riskini de büyük ölçüde azaltır.

Kemikleri güçlendirir.

Amaranth faydaları arasında manganez bakımından zengin olması da vardır. Manganez, kemik sağlığı açısından son derece önemli bir mineraldir. Aynı zamanda protein, demir ve kalsiyum da içerdiği için kemik sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Vegan Kalsiyum Kaynakları Nelerdir?

amaranth faydaları

Kalbi korur.

Amaranth faydaları arasında çoklu doymamış yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri içermesi de vardır. Bu da kalp ve damar hastalıklarına karşı koruması açısından önemli bir özelliktir.

Vegan Omega 3 Kaynağı Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan amaranth, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda da son derece etkilidir. Bağışıklık üzerinde oldukça etkili bir mineral olan çinko içerir.

Sindirimi rahatlatır.

Birçok tahılda olduğu gibi amaranthda da yüksek oranda lif bulunur. Bu da sindirim sistemine iyi gelir ve hazımsızlığı önler.

Sindirim Dostu Lifli Vegan Yiyecekler Nelerdir?