Bağışıklığı Güçlendiren Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Salgın döneminde en önemli konulardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmek oldu. Özellikle kış döneminde soğuk havanın da etkisiyle salgın hastalığa yakalanma ihtimalimiz de arttı. Ancak bağışıklığımızı güçlü tuttuğumuz sürece hem kış hastalıkları hem de salgın hastalıktan korkmamıza gerek yok. Vegan beslenen kişilerin bağışıklığının düşük olacağına dair bir yanılgı vardır. Veganların vitaminsiz kalacağı, güçsüz düşeceği yanılgısı artık geride kalması gereken düşüncelerden biri. Çünkü veganların da tüketeceği birçok besin ile bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün. Peki bağışıklığı güçlendiren vegan yiyecekler nelerdir?

Bağışıklık sistemi nedir?

Vücudumuzun zararlı maddelere ve enfeksiyona karşı koymasını sağlayan hücreler ve organlar bağışıklık sistemi olarak adlandırılır. Bu sistemin iyi çalışması vücudumuzun dışardan alacağımız toksin, virüs ya da mikroplara karşı dayanıklı olmamızı sağlar. Bağışıklık sisteminin temelde güçlü olup olmaması genetik özelliklere bağlı olsa da beslenme şekli, yaşam tarzı ve çevre şartları da etkilidir.

Kanser ya da doğuştan gelen bazı hastalıklar ve tedaviler sebebiyle vücut direnci azalabilir. Ancak bu hastalıkların ve tedavilerin yanı sıra alkol, sigara kullanımı, stresli bir yaşam tarzı, sağlıksız beslenme gibi nedenlerle de bağışıklığın düşmesi mümkündür. Bağışıklığın düşmesi, sık sık ve kolay bir şekilde hasta olduğunuzda anlaşılır. Eğer sık sık hastalanıyorsanız, hastalıklarınız geç iyileşiyorsa bağışıklık sisteminizin zayıfladığına kanaat getirebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizde bir problem olmasa da salgın gibi bir konu gündemdeyken önlem almak oldukça önemli. Faydalı besinler yoluyla vücudunuzu güçlü tutabilirsiniz. Peki vegan beslenenler hangi yiyeceklerle bağışıklığını güçlendirebilir?

Sarımsak

Sarımsak, halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılır. Çünkü sarımsağın antiviral ve antifundal etkileri vardır. Bir diş sarımsak tükettiğinizde vücudunuz enfeksiyonlara karşı savaşmaya başlar. Bu açıdan bağışıklığı güçlendirmenin en kolay yollarından biri sarımsak tüketmektir. Sarımsağı direkt olarak yiyemiyorsanız salatalara, soslara ya da yemeklere katarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil

Pandemi döneminde sık sık adından söz edilen zencefil de antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Özellikle boğaz ağrısı için oldukça etkilidir. C vitamini de içerdiği için hasta olmasanız bile bağışıklığınızı güçlendirmek için tüketebilirsiniz. Eğer hastalandıysanız da ağrıları dindirmek ve kısa sürede iyileşmek için tüketebilirsiniz.

Mantar

Vegan beslenenler için önemli bir besin olan mantar da bağışıklık sistemini destekleyecek beta glukanlar içeriyor. Yapılan araştırmalara göre mantarlar, kansere karşı da koruma sağlıyor. Bu açıdan enfeksiyon kapmamak adına haftada en az bir kere mantar tüketebilirsiniz.

Ekinezya

Bitki çaylarının bağışıklığı güçlendirme konusunda ünlerini duymuşsunuzdur. Bu bitki çaylarından biri de ekinezyadır. Bağışık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra vücuttaki enfeksiyonu azaltma ve kan şekerini düşürme gibi özellikleri de var. Ekinezyayı bitki çayı şeklinde tüketebileceğiniz gibi tablet şeklinde de alabilirsiniz.

Badem

E vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan badem de bağışıklığı güçlendiren vegan yiyecekler arasında bulunuyor. İçeriğindeki E vitamini sayesinde vücudun direncini arttırıyor. Aynı zamanda antioksidan özelliği, vücuttaki iltihaplanmaya, kanser hücrelerine ve yaşlanma belirtilerine karşı da koruma sağlıyor. Günde bir avuç çiğ badem tüketirseniz günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz E vitamini ihtiyacının %37’sini karşılamış olursunuz. Bademi direkt olarak tüketebileceğiniz gibi sütünü yaparak da içebilirsiniz.

Tarçın

İçine girdiği her şeyi bir anda lezzetli bir hale getiren tarçın, bağışıklık konusunda da önemli bir role sahip. Antioksidan ve iltihap giderici özelliği sayesinde vücut direncini artırır. Bu açıdan mutfaklardan eksik edilmemesi gereken bir baharat. Tarçını direkt olarak tariflerinizde kullanabileceğiniz gibi tarçın yağını da kullanabilirsiniz. Tarçının bir diğer özelliği ise kan şekerini düzenliyor olması. Özellikle meyve tüketirken tarçın serperseniz meyve şekerinin kan şekerini yükseltmesini engellemiş olursunuz.

Probiyotik

Bağırsakların sağlıklı olması tüm vücudun sağlıklı olması demektir. Bağırsaklarınıza iyi bakarsanız bağışıklık sisteminizi de güçlü tutmuş olursunuz. Hayvansal besinler tüketmeyerek aslında sindirim ve bağırsak sisteminize olumlu etki yapmış oluyorsunuz. Bir de probiyotik besinler tüketerek vücut direncinizi çok daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Probiyotik besinleri direkt olarak tüketebileceğiniz gibi probiyotik takviyeler de alabilirsiniz. Kombucha çayı, turşu tüketmek de bağırsaklarınıza iyi gelecektir.

Stresten uzak durun

Stresli bir hayata sahip olmak da bağışıklık sistemini düşüren nedenlerden biridir. Yaşam tarzınızı değiştirerek aslında birçok hastalığa karşı koyabilirsiniz. Stres yalnızca psikolojiyi değil vücudu da etkiler. Kas ağrıları, mide ağrıları, bağırsak düzensizlikleri, baş ağrıları gibi birçok rahatsızlığın altında stres yatabiliyor. Stres yaratan durumları çözmek, kendinize zaman ayırmak, rahatlatıcı müzikler dinlemek, sevdiğiniz aktiviteleri yapmak ya da meditasyona zaman ayırmak gibi çözümlerle stresi kontrol altına alabilirsiniz. Stresin yanı sıra uykusuzluk da vücut direncini düşürür. Uyku düzeni sağlayarak birçok rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Erken ve karanlık, sessiz bir odada kaliteli bir uyku çekebilir ve bu sayede bağışıklığınızı güçlü hale getirebilirsiniz. İyi bir uykunun yanı sıra hareketli bir yaşam sürmek de yine sağlıklı beslenmek kadar önemlidir. Vegan yiyeceklerle bağışıklığınızı güçlendirirken yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktiviteleri yapmayı da ihmal etmemenizde fayda var.