Bezelye Proteini Nedir? Bezelye Proteini Faydaları Nelerdir?

bezelye proteini faydaları

Vegan beslenmede önemli bir yere sahip olan bezelye proteini faydaları ve diğer özelliklerini keşfetmek ister misiniz? Bezelye proteini, bezelyede bulunan proteinin ayrıştırılması ile elde edilir. Vegan ve vejetaryen beslenenler için önemli besin kaynaklarından biridir. Ancak sağlıklı beslenen, diyet ve egzersiz yapan kişiler için de faydalıdır. O halde vakit kaybetmeden bezelye proteini faydaları ve kullanım alanlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Bezelye proteini nedir?

Baklagiller ailesine ait bir besin maddesi olan bezelye, lif, nişasta, protein ve antioksidanlar bakımından zengindir. Diğer baklagillere göre besin değeri son derece yüksektir. İçeriğinde yüksek oranda A, B, C, E vitaminleri ile potasyum, demir ve fosfor mineralleri bulunur. Aynı zamanda sindirim sistemine iyi gelen proteinlerden biridir.

Kırık sarı bezelyelerin lif ve nişasta içeriğinin ayrıştırılmasından sonra kalan kısmından elde edilen toza bezelye proteini adı verilmektedir. Bezelye proteini elde edilirken bezelyenin karbonhidrat içeren tohum kısmı kullanılmaz. Bunun yerine kabuk kısmından elde edilir. Bezelyenin kurutulmasından sonra yapılan bir işlem olduğu için besin değerinde herhangi bir eksilme olmaz.

bezelye proteini faydaları

İlginizi çekebilir: Bezelyenin Faydaları Nelerdir? Bezelyenin Şaşırtıcı 8 Faydası

Bezelye proteini besin değerleri nedir?

Bezelye proteini yüksek oranda protein içerir. Aynı zamanda metabolizma için son derece gerekli ancak vücut tarafından üretilmeyen 9 farklı aminoasitler içermektedir. Arginin, valin, izolösin ve lösin kaynağıdır.

Bezelye proteini yüksek oranda demir içerir. Bunun yanı sıra glüten içermediği için çölyak hastalarının da tüketimine uygundur. İçeriğinde glutemik asit bulunduğu için karbonhidratların vücutta yağa dönüşmesini engeller. Direkt olarak enerjiye dönüştürülerek yakılmasını sağlar.

2 kaşık bezelye proteinin besin değerleri şöyledir:

 • Kalori 80
 • Karbonhidrat 1 gr
 • Toplam yağ 1.5 gr
 • Lif 1 gr
 • Protein 15 gr
 • Sodyum 260 mg b
 • Demir 5 mg

bezelye proteini faydaları

Bezelye proteini nasıl tüketilir?

Her türlü diyet programında kullanılabilir. Su  ya da meyve suyuna karıştırılarak tüketilebilir. Aynı şekilde smoothie ya da yoğurda karıştırılarak da tüketmek mümkündür. Tıpkı diğer protein tozları gibi bazı salata ya da çorbalara katılarak da tüketilebilir.

Bezelye proteini faydaları nelerdir?

Veganlar için önemli bir yere sahip bezelye proteini faydaları ise şunlardır:

 • Yüksek oranda protein içerdiği için kas gelişimine katkıda bulunur. Kas geliştirmek amacıyla egzersiz yapan kişilerin tüketmesinde fayda vardır. Egzersizden sonraki 2 saat içinde tüketilmesi halinde kas kütlesinin arttırılmasına katkıda bulunur.
 • Aminoasitler içerdiği için hücre onarımını hızlandırır ve böylece yaşlanmayı geciktirir.
 • Proteinin aynı sıra vitamin ve mineraller yönünden de zengin olduğu için kemikleri güçlendirir ve kemik erimesi riskine karşı koruma sağlar.
 • Yüksek protein içeriği sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Bu nedenle diyet yapmayı daha kolay hale getirir. Yemekten yarım saat önce tüketilirse yemeklerden alınan kalorinin daha az olmasını sağlar. Açlık krizlerini de önlediği için kilo vermeye yardımcı olur.

bezelye proteini faydaları

 • Düşük yağ içermesi sayesinde yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole iyi geldiği saptanan bilgiler arasındadır. Bu özelliği sayesinde de kalp ve damar hastalıklarını önler.
 • Demir içermesi sayesinde kansızlığa karşı korur.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olan bezelye proteini faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de vardır.