Brezilya Cevizinin Faydaları Nelerdir?

brezilya cevizinin faydaları

Brezilya cevizinin faydaları özellikle vegan beslenenler için oldukça önemlidir. Normal cevizin de insan sağlığına son derece faydalı olduğunu herkes bilir. Ancak brezilya cevizi, normal cevizden çok daha fazla faydaya sahiptir. Bu nedenle sağlıklı yaşamın da popüler olduğu günlerde çok daha fazla ön plana çıkmıştır. Mucize besin olarak adlandırılan Brezilya cevizinin faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız?

Brezilya cevizi nedir?

Güney Amerika’da bulunan Berhtolletia adı verilen bir ağaçtan elde edilir. Güney Amerika’nın birçok bölgesinde yetişmektedir. Peru ve Kolombiya’da daha sık rastlanır. Brezilya cevizi, 500 yıl boyunca yaşayabilen bir ağaçtan elde edildiği için son derece değerlidir. Meyveler olgunlaştıktan sonra çok sert bir hal alır. Güney Amerika’da bu ağaçların kesilmesi yasaktır ve kesilmesi halinde ciddi cezalar alınır. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olduğu bilinen bu ceviz, bağışıklığı güçlendirerek birçok hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırıyor.

brezilya cevizinin faydaları

Brezilya cevizinin faydaları nelerdir?

Kalbi korur.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan brezilya cevizi, kalbi korur. Kolesterol seviyesini dengeler. Selenyum ve magnezyum bakımından da zengin olduğu için kalbin çok daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Kansere karşı korur.

Yapılan araştırmalara göre antioksidan maddeler bakımından engin olduğu için vücudu kansere karşı korumaktadır. Vücuttaki serbest radikalleri de atmaya yardımcı olduğu için birçok hastalığa yakalanma riskini düşürür. Özellikle sağlıklı lifler içerdiği için kolon kanserine karşı korur. Aynı şekilde E vitamini içermesi sebebiyle cilt kanserine yakalanma riskini azaltır.

Saçları güzelleştirir.

İçeriğinde bulunan L-arginin maddesi, saçların çok daha gür, canlı ve parlak olmasını sağlar. E vitamini ve selenyum içerdiği için de kepek ya da saç egzaması gibi problemleri giderir.

Cilde iyi gelir.

Cilt problemleri için birebirdir. Yaşlanma belirtilerini geciktirerek cildin daha dolgun, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Tiroidi düzenler.

Tiroid bezlerini düzenleyerek haşimato hastalığına yakalanma riskini düşürür. Vücudun işlevlerini yerine getirmesini destekler. Hormonları dengelediği için metabolizmanın da hızlı çalışmasına katkıda bulunur. Brezilya cevizi özellikle haşimato hastalarına önerilmektedir.

Bağışıklığı güçlendirir.

Brezilya cevizinin faydaları arasında en önemlilerinden biri de bağışıklığı güçlendirmesidir. Enerji vererek gün içinde çok daha verimli olmanızı sağlar. Birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürür. Serotonin hormonunun salgılanmasını da sağlayarak çok daha mutlu ve dinç olmanızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre erkeklerde bulunan spermin kalitesini de arttırır.

Vegan ve glütensizdir.

Vegan beslenenler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda glüten içermediği için glüten alerjisi olanlar rahatlıkla tüketebilir. Veganların selenyum ve magnezyum ihtiyacını karşılaması açısından önem taşır. Brezilya cevizi yetiştirilirken herhangi bir ağaç kesimi yapılmadığı ve hayvanlara zarar verilmediği için de veganların gönül rahatlığıyla tüketebileceği besinlerden biridir.

Brezilya cevizi kalori ve besin değerleri nelerdir?

Besin değeri ile dikkat çeken Brezilya cevizi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına son derece faydalıdır. Ancak uzmanlara göre bu cevizin ölçülü miktarda tüketilmesi gerekir. Her şeyde olduğu gibi bu cevizde de fazla tüketmek bazı sorunlara neden olabilir. Brezilya cevizinin 100 gramı 655 kalori içermektedir. 1 avuç Brezilya cevizi ise 184 kalori içerir. Diyet yapanların birkaç taneden fazla tüketmemesinde fayda vardır.

İşte brezilya cevizinin besin değerleri:

 • 66 gram Yağ
 • 3 mg Sodyum
 • 659 mg Potasyum
 • 12 gram Karbonhidrat
 • 8 gram Diyet Lifi
 • 2.3 gram Şeker
 • 14 gram Protein
 • 160 mg Kalsiyum
 • 0.7 mg C vitamini
 • 2.4 mg Demir
 • 376 mg Magnezyum
 • B6 Vitamini