Çikolata Vegan Mıdır? Bitter Çikolatanın Faydaları

çikolata vegan mıdır

Çikolata vegan mıdır sorusu birçok veganın ya da vegan olmayı düşünenlerin aklındaki sorulardan biridir. Çikolata direkt olarak tüketilebildiği gibi tatlı tariflerinde de kullanılır. Tatlı krizlerini çözmek için birçok kişi çikolata yemeyi tercih eder. Eğer siz de tam bir çikolata aşığıysanız ve vegan olduğunuzda çikolata tüketip tüketemeyeceğini merak ediyorsanız içiniz rahat olsun. Peki çikolata vegan mıdır?

Çikolata, kakao ağaçlarındaki kakao çekirdeklerinden yapılmaktadır. Bu nedenle aslında çikolata bitkisel bazlı bir yiyecektir. Ancak çikolata yapımında süt ya da tereyağı gibi diğer malzemeler kullanılırsa vegan olmaktan çıkar. Bu nedenle hazır olarak satın alacağınız çikolatanın içeriğine göz atmanız yeterlidir. Çikolata vegan mıdır sorusundan sonra bitter çikolata ile ilgili bilgi edinmeye ne dersiniz?

Çikolata nedir?

Çikolatanın yapımı ilk olarak kakao ağacında başlamaktadır. Kakao çekirdekleri kakao ağacında yetişir. Ekim ve aralık aylarında bu çekirdekler hasat edilir. Hasat edildikten sonra fabrikalara gönderilir ve burada bazı işlemlerden geçer.

Kakao aslında tatlı bir tada sahip olmadığı için biraz daha tadını yumuşatmak amacıyla süt tozu ve süt kullanılır. Bu nedenle sütlü çikolataların tadı çok daha yumuşaktır. Çikolata vegan mıdır sorusunun yanı sıra vegan çikolata da merak edilenler arasındadır.

Vegan çikolata nedir?

Vegan çikolata, içeriğinde hiçbir hayvansal ürün bulunmayan çikolatadır. İçeriğinde yüksek ihtimalle kakao yağı, şeker, vanilya gibi tamamen bitkisel malzemeler barındırır.

Bitter çikolata da vegan çikolata seçeneklerinden biridir. Bitter çikolatanın kakao miktarı çok daha fazladır. Bu nedenle içeriğinde süt gibi hayvansal ürünler bulunmaz.

çikolata vegan mıdır

Bitter çikolata kaç kalori?

Bitter çikolata hem veganların hem de diyet yapanların favori çikolatalarından biridir. Daha yoğun bir aroması olduğu için küçük bir parça yemek yeterlidir. Aynı zamanda iştah kesen yiyecekler arasında da yer alır. Tatlı krizlerini fazla kalori almadan çözmek için bir kare bitter çikolata yemek yeterlidir. Bitter çikolatanın kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 küçük parça (5 gr) bitter çikolata 25 kcal
 • 1 küçük paket (40 gr) bitter çikolata 192 kcal
 • 1 paket (100 gr) bitter çikolata 479 kcal

Antioksidanlar bakımından zengin olan bitter çikolatanın besin değerleri ise şu şekildedir:

 • Karbonhidrat: 57,5 gr.
 • Protein: 5 gr.
 • Yağ: 35 gr.

çikolata vegan mıdır

Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

 • Bitter çikolata, güçlü antioksidanlar içerir. Bu özellikleriyle sağlık açısından son derece faydalıdır. Antioksidanlar, vücut direncini arttırarak serbest radikallerin vücuda hasar vermesini önler. Yapılan çalışmalara göre bitter çikolata süper meyve kategorisindedir.
 • Bitter çikolata tansiyonu dengelediği için inme, kalp krizi gibi birçok hastalığı da önler. Her gün biraz bitter çikolata tüketmek kan basıncını dengeler ve kan akışını iyileştirir.
 • Bitter çikolatanın faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de bulunmaktadır.
 • Yapılan araştırmalara göre her gün bitter çikolata tüketen kişilerde kalp hastalığı görülme olasılığı oldukça düşüktür.
 • Bitter çikolata, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için cildi de güzelleştirir. Cildin çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını arttırdığı için beyindeki kan akışını da iyileştirir. Bu sayede zihin fonksiyonlarının çok daha iyi işlemesine yardımcı olur.