Düşük Karbonhidratlı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler

Vegan beslenirken aynı zamanda kilo da vermek istiyorsanız düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu şekilde kilonuzu korumanın yanı sıra daha sağlıklı bir beslenme programına sahip olabilirsiniz. Vegan beslenmede genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yönelme gerçekleşebiliyor. Bunu önlemek için düşük karbonhidratlı besinleri hayatınıza ekleyebilirsiniz. Aslında karbonhidrat da vücudun ihtiyaçlarından biridir. Ancak karbonhidrat miktarına dikkat etmekte fayda vardır. Vücudunuzun ihtiyacından fazla karbonhidrat aldığınızda bu kiloya dönüşebilir. İşte bunu önlemek için düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler tüketebilirsiniz.

düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler

Peki düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler nelerdir?

  • Enginar

Veganların en çok tükettiği sebzelerden biri olan enginar, düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler arasında yer alır. Besin değeri son derece yüksek olmasına rağmen oldukça düşük kalorilidir. Kalp sağlığını korur ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. 1 adet enginarda 14 gram karbonhidrat bulunur. Enginar aynı zamanda bolca lif içerir. Bu de uzun süre tok kalmayı sağlar.

  • Lahana

C ve K vitaminleri bakımından zengin bir sebze olan lahana da bu listede yer alır. 1 su bardağı dilimlenmiş lahanada sadece 5 gram karbonhidrat vardır. Lahananın yağ yakımını hızlandırdığı da bilinmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyen veganların gönül rahatlığıyla tüketebileceği sebzeler arasında yer alır.

  • Patlıcan

Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan patlıcanın 100 gramında 8 gram karbonhidrat vardır. Kalp sağlığı ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan patlıcan diyet vegan tariflerde kullanılabilecek en lezzetli sebzelerden biridir.

düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler

  • Soğan

Soğan, herkes için en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Hem düşük kalorili hem de düşük karbonhidratlı bu sebze vegan tariflere de lezzet katar. Diyet yaparken de tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

  • Turp

110 gram turp, sadece 3 gram karbonhidrat içerir. Turp, C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklığı kuvvetlendirir. Aynı zamanda karaciğerin de temizlenmesine yardımcı olur.

  • Brokoli

Vegan beslenmede en çok tüketilen sebzelerden biri olan brokoli de bu listede yer alır. 90 gram brokolide sadece 3 gram karbonhidrat vardır. Brokoli aynı zamanda lif bakımından da zengindir. Bu sayede öğünler arasında açlık krizi yaşamanızın önüne geçer.

  • Mantar

Mantar, vegan tariflerin olmazsa olmazıdır. Besin değeri yüksek olduğu için hayvansal ürünlere en güzel alternatiftir. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça düşük karbonhidratlıdır. 70 gram mantarda sadece ve sadece 2 gram karbonhidrat bulunur.

düşük karbonhidratlı vegan yiyecekler

  • Karnabahar

100 gram karnabahar, yalnızca 5 gram karbonhidrat içermektedir. Diyet vegan tariflerde kullanılabilen karnabahar yüksek besin değeri sayesinde sağlık kazandırır.

  • Brüksel Lahanası

Düşük karbonhidratlı ve düşük kalorili sebzelerden biri de brüksel lahanasıdır. Besin değeri oldukça yüksek olduğu için veganların vücut ihtiyacın karşılamak için mutlaka tüketmesi gerekir. C ve K vitamini açısından zengin olan brüksel lahanasının 80 gramında 6 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

  • Domates

1 adet domates sadece 6 gram karbonhidrat içermektedir. Vegan kahvaltılar, salatalar ve daha birçok tarifte kullanılan domates mutfakların olmazsa olmazıdır.