Edamame Nedir? Edamame Faydaları Nelerdir?

edamame nedir

Vegan dünyasının en çok tüketilen besinlerinden biri olan edamame nedir? Edamamenin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Vegan ve vejetaryen beslenmeyi tercih edenler için besin değeri yüksek olan yiyecekler daha ön plandadır. Buna verilebilecek en güzel örnek ise soya fasulyesidir. Soya fasulyesi zengin bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra birçok farklı kullanım alanı olan bir besindir. Soya proteini, soya sosu, soya yağı, soya sütü gibi birçok alternatif yiyecek, soya fasulyesi ile elde edilir. Veganlar için önemli olan edamame ise, soya fasulyesinin olgunlaşmamış halidir. Yeşil renkli olan bu soya fasulyesinin besin değeri oldukça yüksek olduğu için bitkisel beslenenlerin günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Peki edamame nedir?

edamame nedir

Edamame nedir?

Edamame fasulye de denilen edamame, olgunlaşmamış soya fasulyesine verilen bir isimdir. Yeşil renkli olan bu soya fasulyesi atıştırmalık olarak yenilmesinin yanı sıra çorbalarda, salatalarda, sebze yemeklerinde ya da erişte yemeklerinde kullanılmaktadır. Edamame nedir sorusundan sonra edamame faydaları nelerdir sorusuna geçmeye ne dersiniz?

Edamame faydaları nelerdir?

Yüksek miktarda protein içerir.

Veganlar ve vejetaryenler için önemli bir yiyecek olmasının en önemli sebebi yüksek miktarda protein içermesidir. Günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarının büyük bir kısmını edamame ile karşılamak mümkündür. 1 fincan yani yaklaşık olarak 155 gram edamame, 18.5 gram protein içermektedir. Proteinin yanı sıra birçok amino asit de içerir.

Düşük kolesterollüdür.

Sağlıklı lif, K vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan edamame, düşük miktarda kolesterol içerir. Bu nedenle yüksek kolesterolü olanlar için de faydalı bir yiyecektir. Düzenli tüketim ile birlikte kalp hastalığı riskini büyük ölçüde düşürdüğü de gözlemlenmiştir.

Kan şekerini dengeler.

Diğer fasulye türlerinin aksine edamame, karbonhidratın hızlıca emilimi ile oluşan kan şekeri dalgalanmaları durumuna neden olmaz. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. Aynı zamanda düşük karbonhidrat içerdiği için diyet yapanlar için de idealdir.

edamame nedir

Besin değeri yüksektir.

Yüksek miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden sağlığa son derece faydalıdır. Edamame, olgunlaşmış soya fasulyesine göre çok daha fazla miktarda folat ve K vitamini içermektedir. Günlük K vitamini ihtiyacının yarısını, folatın ise tamamını karşılar.

Kemikleri güçlendirir.

İleri yaşlarda görülen kemik erimesi riskini büyük ölçüde düşürdüğü saptanmıştır. Soya ürünleri tüketen kişilerde yapılan araştırmalara göre kemik mineral yoğunluğu artmıştır. Bu sebeple kemikleri güçlendirdiği söylenebilir.

Alzheimer riskini düşürür.

Yapılan araştırmalara göre yaşlılığa bağlı olarak gelişen beyin fonksiyonlarının azalması durumuna olumlu yönde etki yapmaktadır. Yaşa bağlı olarak gelişen beyin hastalıkları riskini büyük ölçüde düşürür.

Depresyona iyi gelir.

Edamame, yüksek miktarda folik asit içermektedir. Bu nedenle vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olarak gelişen depresyona iyi geldiği gözlemlenmiştir.
edamame nedir

Edamame nasıl tüketilir?

Edamame nedir sorusundan sonra en çok merak edilen konu ise edamame nasıl tüketilir sorusudur. Edamame, tıpkı diğer fasulye çeşitleri gibi tüketilmektedir. Salatalarda kullanılabilir, baharatlarla lezzetlendirilerek atıştırmalık olarak tüketilebilir. Edamame, uzun süre pişirmeden de tüketilebilen bir fasulye türüdür. Tavada kızartılabilir, buharda haşlanabilir ya da mikrodalgada pişirebilirsiniz.