Et Tüketimini Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

et tüketimini azaltmak

Vegan olma kararı verdiyseniz bu geçişi yumuşatmak adına öncelikle et tüketimini azaltmak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Birden bire vegan beslenmeye başlamak bazı kişiler için zor olabilir. Birden fazla besin maddesini aynı anda hayatınızdan çıkarmaya çalışarak zorluk çekebilirsiniz. Bu da vegan olmanızı daha zor hale getirebilir. Bunun yerine aşamalı olarak gitmekte fayda vardır. Eğer hayvan sömürüsüne ortak olmak istemiyor ve çevreyi korumak istiyorsanız öncelikle et tüketimini azaltmak yapabileceğiniz en doğru karar olacaktır. Ancak et tüketimini azaltırken dengeli ve yeterli beslenmeye de dikkat etmenizde fayda vardır. Peki et tüketimini azaltmak için neler yapılabilir?

et tüketimini azaltmak

İlginizi çekebilir: Vegan Beslenmede Kırmızı Meyve ve Sebzeler

İşte et tüketimini azaltmak için yapılabilecekler!

Sağlığınız için et tüketmek zorunda değilsiniz.

Birçok kişi, sağlıklı beslenmenin etsiz olamayacağını düşünür. Et tüketimini azaltırken öncelikle bu düşünceyi hayatınızdan çıkarmanızda fayda vardır. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme için et tüketmek zorunda değilsiniz. Daha az et tüketerek sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz. Et ürünleri sığır eti, tavuk ya da balıktan ibaret değildir. Sosis, sucuk, salam gibi et ürünlerinin de tüketimini azaltmanız gerekir.

Baklagiller ve sebzeler dostunuzdur.

Et tüketmeyi azalttığınız zaman baklagiller ve sebze tüketiminizi arttırmanız gerekir. Et tüketmediğinizde oluşan besin değeri eksikliğini baklagiller ve sebzeler yoluyla dengeleyebilirsiniz. Özellikle protein ve demir içeren sebze ve baklagillere yönelmenizde fayda vardır. Örneğin mercimek, protein, lif, B vitamini, demir ve mineraller yönünden zengindir. Aynı şekilde fasulye, bezelye, soya fasulyesi, yulaf, buğday, pirinç gibi gıdaları daha fazla tüketmeye özen göstermelisiniz.

et tüketimini azaltmak

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Planlı alışveriş yapın.

Alışverişe gitmeden önce alacaklarınızı planlarsanız çok daha sağlıklı bir şekilde et tüketimini azaltabilirsiniz. Eğer alışverişte et ve et ürünleri almazsanız tüketiminiz de doğal olarak azalır. Bunun yerine daha çok sebze, meyve, baklagillere yönelebilirsiniz.

Et tüketimini yavaş yavaş azaltın.

Et tüketimini azaltırken bunu aşama aşama yapmanız süreci daha kolay hale getirecektir. Örneğin öncelikle kahvaltıda et ürünleri tüketmeyi bırakabilirsiniz. Daha sonra et ile yapılan yemeklere farklı alternatifler düşünebilirsiniz. Sebze güveçleri, sebze soteler, baklagillerle yapılmış salatalar gibi. Et tüketimini azaltmak için yapabileceklerinizden biri de başlangıçta yağlı etler yerine hindi, tavuk gibi daha yağsız etleri tercih etmektir. Vegan ya da vejetaryen olmak için et tüketimini azaltmak istiyorsanız birden bire hayvansal ürünleri kesmek yerine aşamalı olarak gitmek daha kalıcı sonuç sağlar.

et tüketimini azaltmak

İlginizi çekebilir: Vegan Keto Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sonuç

Vegan olmak için böyle bir yola girdiyseniz sizi tebrik ederiz. Hayvansal gıdaları bir anda hayatınızdan çıkarmak zorlayıcı olacağı için öncelikle sıraladığımız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Aynı şekilde süt ürünleri için de aşamalı tüketime geçebilirsiniz. Örneğin bitkisel süt kullanırken yumurta tüketmeye bir süre daha devam edebilirsiniz. Farklı bitkisel sütleri deneyerek damak tadınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Peynir tüketimini bırakmak zorlayıcıysa kahvaltıda peynir yerine tüketilebilecek daha sağlıklı yiyecekler araştırabilirsiniz. Örneğin kahvaltıda sebze ve kuru yemişlerle zenginleştirilmiş yulaf lapası tüketebilirsiniz.