Fındık Sütü Nedir? Fındık Sütünün Faydaları Nedir?

fındık sütünün faydaları

Bitkisel sütlerden biri olan fındık sütünün faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız? Leziz bir süt olan fındık sütü, veganların tüketebildiği süt çeşitlerinden biridir. Vegan tariflerde de bolca kullanılır. Aynı zamanda laktoz hassasiyeti olan kişiler için de uygundur. Fındığın besin maddelerini taşıyan bir süt olduğu için de sağlık açısından son derece faydalıdır. Peki fındık sütünün faydaları nelerdir?

fındık sütünün faydaları

İşte fındık sütünün faydaları listesi!

 • Fındık, tıpkı diğer kuru yemişler gibi enerji veren ve yüksek besleyiciliği olan bir yiyecektir. İçeriğinde vitaminler, mineraller, protein, lif, antioksidanlar ve doymamış yağlar bulunur. İşte fındık sütü de bu besin değerlerine sahiptir.
 • Fındığın içeriğinde fosfor, potasyum, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyum bulunmaktadır. Bu mineraller dokuların oluşumu ve vücuttaki hayati fonksiyonların devamı için son derece gereklidir. Hücrelerdeki metabolik fonksiyonların da işlemeye devam etmesi açısından hayati öneme sahiptir.
 • Fındık sütünde kalsiyum da bulunduğu için hayvansal ürün tüketmeyen veganlar için iyi bir kaynaktır. Ancak fındık sütündeki kalsiyumun tamamı vücut tarafından absorbe edilmediği için kalsiyum takviyeli fındık sütlerini tercih etmek çok daha faydalıdır.
 • Fındıkta bulunan omega-9 yağ asitleri sütte de bulunduğundan kalp ve damar hastalıklarını korumada oldukça etkilidir. Fındık sütünde aynı zamanda az miktarda omega-3 yağ asidi de bulunur.

fındık sütünün faydaları

 • Fındık sütünün faydaları arasında sinir sistemini iyileştirmesi de yer alır. Fındık sütü tüketimi, sinir sisteminin düzgünce çalışması açısından önemlidir.
 • Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır ve trigliseritleri düşrüür.
 • Yapılan araştırmalara göre düzenli fındık sütü tüketimi ile kalp hastalıklarını büyük ölçüde önlemek mümkündür.
 • Fındık sütünde bulunan E vitamini, magnezyum ve çinko, antioksidan özelliklere sahip olduğundan hücre yıkımını engeller. Bu da yaşlanmanın gecikmesini sağlar.
 • Fındık sütü, damarların esnekliğini korur.
 • Lif içerdiği için sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı önler.
 • İçeriğinde bulunan B1, B2, B3, B6 gibi B grubu vitaminlerinin yanı sıra folik asit sayesinde sinir sisteminin sağlıklı ibr şekilde işlemesini sağlar.
 • Fındık sütü, bebekler için de faydalıdır.

fındık sütünün faydaları

Fındık sütü nasıl yapılır?

Fındık sütünü hazır alabileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. 1 litre içme suyu ile bir miktar fındık bunun için yeterlidir. Tatlandırmak istiyorsanız vanilya, hurma ya da kuru üzüm de kullanabilirsiniz.

Öncelikle fındıkları geceden suya koyup bekleyin. Bu tarifi yaparken çiğ fındık tercih etmelisiniz.

Sabah olduğunda fındıklar şişmiş olacaktır. Suyunu süzdükten sonra blendara koyun. Daha sonra üzerine yavaş yavaş su ekleyerek çekmeye başlayın. Makinenin daha kolay çekebilmesi için suyu yavaş yavaş eklemelisiniz.

Daha sonra bir bez yardımıyla suyunu süzün. Bu süzdüğünüz su sizin fındık sütünüzdür.

Elde kalan posayı da vegan tariflerde kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Eğer fındık sütünü hazır olarak satın alacaksanız içerik okumayı ihmal etmeyin. Çok fazla katkı maddesi olan sütler faydadan çok zarara sahiptir. Ancak veganlar için üretilmiş fındık sütlerinde ekstra kalsiyum ilavesi bulunabilir. Bu versiyonunu tercih edebilirsiniz. Fındık sütünün faydaları ile ilgili bilgi edindiyseniz yulaf sütüne de göz atabilirsiniz.

Yulaf Sütü Faydaları Nelerdir? Yulaf Sütünün 10 Faydası