Hangi Vegan Peynir? Vegan Peynir Seçenekleri

hangi vegan peynir

Hangi vegan peynir tercih edilmeli?Dünyanın hemen her yerinde peynir sevilen besinlerden biridir. Ülkemizde de kahvaltıda olmazsa olmaz kabul edilen peynirin özellikle inek sütü ile yapılanı tercih edilir. Vegan beslenen kişiler için en zor kısım peynir tüketimini durdurmak olsa da birçok vegan peynir seçeneği de var. Hayvansal süt ile yapılmayan peynirlerle, bu isteği karşılamak mümkün. Peki hangi vegan peynir daha lezzetli? Vegan peynir evde yapılabilir mi? Peynir ile ilgili aklınızdaki soruları gidermek adına vegan peynir yazısı derledik.

Hayvansal sütten yapılmayan ilk vegan peynir, 1980 yılında üretilmiştir. Ancak çok fazla lezzetli olmadığı için birçok kişi tarafından tercih edilmemiştir. Günümüzde vegan peynir konusunda çeşitlilik söz konusudur. Artık birçok farklı aromaya sahip vegan peynire ulaşmak çok kolay. Evde yapılabilen ya da marketlerde kolayca bulunabilen bu peynirler, tariflerde de kullanılabiliyor. Kahvaltılarda, tatlılarda ya da salatalarda kullanabileceğiniz vegan peynirler için ufak bir araştırma yapmanız yeterlidir. Bu tür peynir seçenekleri sayesinde vegan beslenmeyi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

hangi vegan peynir

Hangi vegan peynir daha lezzetli?

Soya

Soya fasulyesi veganlar için önemli bir besin kaynağıdır. Sütünden ununa kadar birçok alanda kullanılan soya fasulyesi, peynir konusunda da oldukça bereketli. Tofu denen vegan peyniri aslında soya fasulyesi ile yapılıyor. İnek sütü ile yapılan peynirlere hem doku hem de tat olarak oldukça yakındır.

Kuruyemişler ve Çekirdekler

Kuruyemişlerden ve çekirdeklerden elde edilen peynirler de son dönemde oldukça popüler hale geldi. Bu peynirlerin en büyük özelliği evde kolaylıkla yapılabiliyor oluşudur. Islatılıp, robottan geçirmek ve daha sonra bakteriler yoluyla fermente etmek gerekiyor. Maya, tuz ve bitkiler ile aroma eklendikten sonra yemeye hazır hale geliyor.

Hangi kuruyemiş ve çekirdeklerden peynir yapılır?

• Fındık
• Kaju
• Badem
• Pekan cevizi
• Çam fıstığı
• Ayçekirdeği
• Kabak çekirdeği

Hindistan Cevizi

En sık vegan peynir yapılan malzeme de Hindistan cevizidir. Yüksek yağ içerdiği için peynir konusunda iyi bir sonuç almak mümkündür. Hindistan cevizinin aroması baskın olduğu için genellikle tuz, soğan ya da sarımsak tozu, limon suyu ya da maya kullanılarak peynir tadı elde ediliyor.

Kök Sebzeler

Kök sebzeler de vegan peynir yapımında kullanılan malzemelerden biridir. Özellikle havuç ve patates baz olarak kullanılır. İyice yumuşayana kadar pişirildikten sonra baharatlar, su, yağ ve tuz da katılarak krema kıvamında bir peynir elde ediliyor.

Aquafaba

Vegan tariflerde genellikle kullanılan aquafaba, konserve nohuttaki suya denir. Bu su özellikle hamur işlerinde yumurta alternatifi olarak kullanılır. Son yıllarda vegan peynir yapımında da kullanılmaya başlamıştır.

Vegan peynirler farklı aromalarıyla veganlar için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle veganlığa yeni geçen insanlar için süt ürünleri alternatifi tüketmek çok daha başarılı bir geçiş süreci sağlıyor. En çok merak edilen konulardan biri de vegan peynirlerin sağlıklı olup olmadığıdır. Vegan peynirlerde kullanılan malzemelere bakıldığında sağlıklı olduğu anlaşılabilir. Ancak elbette vegan beslenme tarzında da dengeli beslenmek önemlidir. Sürekli vegan peynir tüketmek bazı rahatsızlıklar oluşturabilir.

Vegan peynirlerin çok fazla işlenmiş olması sebebiyle sağlığa zararlı olduğu düşünülmektedir. Eğer evde yapılmadıysa, vegan peynirlerde koruyucu, renk katkısı, sodyum ya da rafine yağ bulunabiliyor. Bu açıdan eğer hazır olarak alınıyorsa az miktarda tüketmekte fayda vardır. Daha sağlıklı olması açısından evde yapılan vegan peynirleri tüketebilirsiniz. Daha az işlenmiş olduğundan ve lif, sağlıklı yağ açısından daha zengin olduğundan evde yapılan peynirleri tüketmek daha faydalıdır.