Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının faydaları

Sizin için Hindistan cevizi yağının faydaları listesini derledik. Sağlığa olan faydalarının her geçen gün bilinirliğinin artmasıyla Hindistan cevizi yağı artık daha fazla tüketilir olmuştur. Hindistan cevizi C, E, K, çinko, kalsiyum ve magnezyum ve demir mineral ve vitaminler içermektedir. Çok fazla sevilen bu tropik meyve cilt bakımında, sağlıklı yağ tercihinde, kahvaltıya eşlik etme, kahveye eklenip spor öncesi tüketimine kadar bugün birçok şekilde tüketilmektedir. O halde siz de hazırsanız birlikte Hindistan cevizi yağının faydaları listesini keşfedelim.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Peki Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Enerji verir.

Orta zincirli yağ asidi (MTC) içerdiğinden dolayı tüketildiği andan itibaren vücut bunu enerji olarak kullanmaktadır. Bu enerji metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Hızlanan metabolizma ile birlikte zayıflama sürecinde olanlar için yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Kahvenize 1 çay kaşığı kadar ekleyeceğiniz hindistan cevizi yağı spor öncesi harika bir enerji verip yağ yakımına destek olacaktır.

Saçları besler.

Saçlarınızın bakımına ekleyeceğiniz hindistan cevizi yağı saç derisine bakım yapmakta, saçları nemlendirmekte, elektriklenmeyi azaltmakta ve kepekten arındırmaktadır. Özellikle kuru, sert ve nemsiz saçların kurtarıcısı olmaktadır.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Cilde iyi gelir.

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında cilde iyi gelmesi de vardır. Kuru ciltler için adeta bir kurtarıcıdır. Nemlendirici özelliği sayesinde cilde nem ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Yağlı ciltlerin özellikle uzak durması gereken bir yağdır. Cildi fazla yağlandırıp akne, sivilce artışına ve gözeneklerin kapanmasına neden olmaktadır. Yaşlanma karşıtı ve kırışıklık karşıtı olarak kullanılabilir.

Özellikle gözaltı nemlendirme ve kırışıklığa karşı kullanılabilir. Kışın mevsiminde kuruyan dudaklarda kullanabilir. Çatlayan ve nemsiz kalan dudaklarda mutlaka kullanılmalıdır.  Cilt yanıklarına iyi gelmektedir.  Topuklarda meydana gelen çatlaklara iyi gelmektedir. Kırılan ve büyümede yavaşlık gösteren tırnaklarda besleyip sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir.

Ağız sağlığında ve bakterilerin ve enfeksiyon azaltılmasında etkilidir. Ağız kokusunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağının faydaları

İşte diğer faydaları!

  • Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir.
  • Sindirim sistemine iyi gelmektedir.
  • Kan şekerinin dengede olmasına katkıda bulunur. Diyabet ve insülin seviyesinin dengede tutar.
  • Kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır.
  • Sağlıklı yağ asitleri içerdiğinden dolayı kemik sağlığının korunması ya da iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Enerji verir. Yorgunluğu azaltır.
  • Yapılan bilimsel araştırmalarda beyin sağlığına iyi geldiği epilepsi semptomları azaltmada ve alzheimer önleyici etkisi vardır.
  • Ölçülü tüketildiğinde kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Tiroit bezlerinin düzenli çalışmasına katkıda bulunurlar.
  • Kadıların düzenli ve aşırıya tüketimine dikkat ederek kullanımda hormonların düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hindistan Cevizi Sütlü Vegan Tarifler