Jackfruit Nedir? Jackfruit Faydaları Nelerdir?

jackfruit faydaları

Jak meyvesi olarak da bilinen jackfruit faydaları ve besin değerlerini sizin için derledik. Egzotik bir meyve olan jackfruit, Güney Hindistan’a özgü bir meyvedir. Tatlı bir meyve olmasının yanı sıra besleyici ve faydalıdır. O halde hazırsanız jackfruit faydaları ve diğer özelliklerini birlikte keşfedelim. İşte sizin için derlediğimiz jackfruit faydaları listesi!

Jackfruit nedir?

Moraceae bitki familyasına ait olan jackfruit, egzotik meyvelerden biridir. Büyük bir boyutta olduğu için ilgi çekicidir. Dünyadaki en büyük meyve olarak bilinmektedir. Bir tane jak meyvesi 35 kg kadar ağır olabilir. Jackfruit meyvesinin en önemli özelliği ete benzeyen bir dokusunun olmasıdır. Bu nedenle vegan ve vejetaryen tariflerde et yerine kullanılmaktadır.

jackfruit faydaları

Jackfruit kaç kalori?

Bir fincan doğranmış jackfruit, 155 kaloridir.

Jackfruit besin değeri nedir?

  • Karbonhidratlar: 40 gram
  • Lif: 3 gram
  • Protein: 3 gram
  • A vitamini: RDI’nin % 10’u
  • C vitamini: RDI’nin % 18’i
  • Riboflavin: RDI’nin % 11’i
  • Magnezyum: RDI’nin % 15’i
  • Potasyum: RDI’nin % 14’ü
  • Bakır: RDI’nin % 15’i
  • Manganez: RDI’nin % 16’sı

jackfruit faydaları

Jackfruit faydalaları nelerdir?

Diyabeti önler.

Jackfruit meyvesinin en önemli özelliklerinden biri kan şekerini dengelemesidir. Glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için sindirimi yavaşlatır ve kan şekerinin ani dalgalanmasını önler. Lif bakımından zengin olması sayesinde diyabet hastalığını önler.

Kan Şekerini Düzenleyen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Antioksidan kaynağıdır.

Bu egzotik meyve, antioksidan bileşenler bakımından zengindir. Flavonlar, karotenoidler ve C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Viral enfeksiyon riskini en aza indirir.

Antioksidan Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

jackfruit faydaları

Erken yaşlanmayı önler.

C vitamini bakımından zengin olması sayesinde cildi korur ve cilt bariyerini güçlendirir. Bu sayede erken yaşlanma belirtilerini geciktirir.

C Vitamini Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Sindirime iyi gelir.

Lif bakımından zengin olan jackfruit faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi de vardır. Lifli yapısı sayesinde hazımsızlık ya da şişkinlik gibi sindirim sorunlarının oluşmasını engeller.

Sindirim Dostu Lifli Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Kalbi güçlendirir.

Antioksidanlar ve lif bakımından zengin olmasının bir diğer faydası da kalp sağlığını korumasıdır. Kalbi güçlendirerek kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini büyük oranda azaltır.

Kalbe İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?