Kabızlığa İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler

Vegan beslenirken kabızlık sorunu yaşıyorsanız kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri genellikle probiyotik özelliklerinden dolayı kabızlığa iyi gelir. Ancak veganlar için bunlar tüketilemediği için kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Aslında lif bakımından zengin olan meyve ve sebzeler de kabızlığı sona erdirmek için oldukça etkilidir. O halde vakit kaybetmeden kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz?

İşte kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler listesi!

kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler

Elma

Bir adet elma 4 gram lif içermektedir. Lif sayesinde dışkı hacim kazanır ve bağırsak hareketleri hızlanır. Bu sayede kabızlık ortadan kalkar. Elmada pektin de bulunduğu için kabızlık üzerinde oldukça etkilidir.

Yeşil Elmanın Faydaları Nelerdir? Yeşil Elma Neye İyi Gelir?

Erik

Doğal müshil görevi gören erik de kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler arasında yer almaktadır. Bir adet erik 2 gram lif içerir. Aynı şekilde kuru erik tüketmek de kabızlığı çözmede etkilidir.

Kivi

Bir adet kivi, 2.3 gram lif içermektedir. Sindirim sistemine iyi gelmesi ve bağırsakları rahatlatması sayesinde kabızlığı önler.

Kivi Faydaları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu

Yüksek lif oranı sayesinde bağırsak düzensizliğini ortadan kaldırır. Bir yemek kaşığı keten tohumunda 3 gram lif bulunmaktadır.

Keten Tohumu Nedir? Keten Tohumu Faydaları

kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler

Armut

Bir adet armut, 6 gram lif içerir. Bu miktar günlük olarak alıması gereken lif miktarının %24’üdür. Bağırsak hareketlerini arttırması sayesinde kabızlığı ortadan kaldırır.

Armut Faydaları Nelerdir? Armut Neye İyi Gelir?

Fasulye

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini arttıran fasulye aynı zamanda sindirimi de rahatlatır. Vegan beslenmede fasulye tüketimi son derece önemlidir.

Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Enginar

Enginar, prebiyotik etkisi nedeniyle bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre bağırsak rahatsızlıklarında enginar oldukça etkilidir.

Enginar Nedir? Enginar Faydaları Nelerdir?

kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler

Tatlı Patates

Bir adet tatlı patates 4 gram lif almanızı sağlar. Tatlı patates, lifin yanı sıra pektin de içerdiği için sindirim ve bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır.

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Tatlı Patates Besin Değerleri

Mercimek

En faydalı baklagillerden biri olan mercimeğin yarım kasesinde 8 gram lif bulunur. Mercimek aynı zamanda kolon kanseri ihtimalini de düşürür.

Veganların Olmazsa Olmazı Kırmızı Mercimek Faydaları Nelerdir?

İncir

Kabızlığa iyi gelen vegan yiyecekler arasında incir de yer alır. Hem taze hem de kuru incir bağırsak hareketlerini arttırmaktadır. Yarım kase kuru incir 7.5 gram lif içermektedir.

İncirin Faydaları Nelerdir? İncirin Besin Değerleri