Sağlıklı Kilo Almak İçin Kalorili Vegan Yiyecekler

kalorili vegan yiyecekler

Sizin için kalorili vegan yiyecekler listesi derledik. Sağlıklı kilo almak bazı kişiler için zordur. Her ne kadar çoğu kişi kilo vermek için uğraşsa da kilo almak için çaba harcayan kişilerin sayısı da az değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak ve ideal kilonuza ulaşmak için yaşam tarzınızda beslenme şeklinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Vegan beslenenler için kilo almak biraz daha zor olabilir. Bu açıdan besleyici ve yüksek kalorili vegan yiyecekleri tercih etmekte fayda vardır. Sizin için derlediğimiz sağlıklı kilo almak için tercih edilebilecek vegan yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz?

sağlıklı kilo almak

İşte kilo almanızı sağlayacak yüksek kalorili vegan yiyecekler!

Kuru yemişler

Kuru yemişler veganlar için oldukça önemli besin kaynaklarındandır. Sağlıklı yağ ve protein kaynağı olan kuru yemişler kilo almak isteyenler için harika bir seçimdir. Örneğin 28 gram cevizde 185 kalori vardır. Badem, kaju fıstığı, ceviz, fındık gibi kuru yemişler hem son derece besleyici hem de yüksek kalorilidir. Aynı şekilde kuru yemişlerden elde edilen ezmeler de kalori açısından yüksektir. Fındık, fıstık ya da badem ezmesini de beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız şeker içermeyen ürünleri almalı ya da evde kendiniz yapmalısınız. Daha fazla besleyici ve kalorili olması adına smoothie veya yulaf lapasına katabilirsiniz.

Avokado

Her ne kadar kilo vermek amaçlı diyetlerin olmazsa olmazlarından görünse de kilo almak isteyen veganlar için önemli bir yiyecektir. İçeriğindeki sağlıklı yağ ve lifler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bir adet avokado 322 kaloridir. Ayrıca potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Kahvaltılarda tost ekmeği üzerinde yiyebilir ya da salatalara katabilirsiniz.

Kinoa

Protein ve lif bakımından zengin olan kinoa da veganlar için önemli yiyeceklerden biridir. 1 fincan pişmiş kinoada 222 kalori bulunur. Bitki bazlı protein kaynaklarından olduğu için de veganların tüketmesi önem taşır. Salatalara, çorbalara ya da smoothielere katarak tüketebilirsiniz.

narlı kinoa salatası

Tahin

Susam tohumlarından elde edilen tahin oldukça yüksek kalorili vegan yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından da son derece zengindir. Sağlıklı kilo almak için sandviçlere, salatalara katabileceğiniz gibi meyvelerle birlikte tatlı niyetine de tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı

Veganların tüketebileceği en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı da kilo almak için tercih edilebilir. Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağını hemen her tarifinizde kullanabilirsiniz.

Kuru meyveler

Kuru meyveler, taze meyvelere göre daha fazla kalori içerir. Ayrıca tüketilmesi daha kolay olduğundan atıştırmalık olarak tercih edilir. Kuru meyveler kalorinin yanı sıra yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan da içerir. Doğal şeker ve lif bakımından da zengin olduğu için yulaf lapalarına ya da bitkisel yoğurtlara katarak tüketebilir ya da çay-kahve yanında direkt olarak yiyebilirsiniz.

Bakliyat

Veganlar için önemli vitamin ve mineral kaynaklarından biri de bakliyatlardır. Protein lif ve kalori zengini olan bakliyatları bol bol tüketmekte fayda vardır. Özellikle mercimek, fasulye ve nohut demir, çinko, potasyum, magnezyum, folat gibi önemli mineralleri içerir. Vegan köfte gibi tariflerin yanı sıra salatalarda, çorbalarda ya da diğer yemek tariflerinde bol bol kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütlü tatlı patates

Tatlı Patates

Normal patatese göre çok daha besleyici olan tatlı patates aynı zamanda yüksek kalorilidir. A vitamini, C vitamini, potasyum, manganez ve B6 vitamini yönünden zengin olan tatlı patatesi sağlıklı kilo almak için bol bol tüketebilirsiniz.

Pirinç

Her yerde kolayca bulabileceğiniz ve her bütçeye uygun besinlerden biri olan pirinç de vegan beslenenler için önemlidir. Karbonhidrat olduğu için kilo almak açısından tercih edilebilir. Pirinç aynı zamanda protein ve lif de içerir.

 

 

İlginizi çekebilir: Çinko İçeren Vegan Besinler Nelerdir? Çinkonun Faydaları