Kenevir Sütü Nedir? Kenevir Sütü Faydaları Nelerdir?

kenevir sütü faydaları

Veganlar için kenevir sütü faydaları ile ilgili harika bilgiler derledik. Bitkisel sütler arasında fazla popüler olmasa da sağlığa olan faydaları oldukça fazladır. Kenevir sütü, inek sütüne en iyi alternatiflerden biridir. Veganların yanı sıra inek sütüne alerjisi olanlar için de idealdir. Bitkisel bir süt olduğu için birçok vegan tatlı ve hamur işi tarifinde de kullanılabilir. Peki kenevir sütü faydaları ve besin değerleri nedir?

kenevir sütü faydaları

İlginizi çekebilir: İnek Sütünü Hayatınızdan Çıkarmak İçin Yöntemler

Kenevir sütü nedir?

Öğütülmüş kenevir tohumlarından elde edilen bir tür bitkisel süttür. Besin değeri son derece yüksek olduğu için sağlığa çok faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda aminoasitler, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Kenevir sütü, pürüzsüz ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Her ne kadar hafif acı bir tada sahip olsa da yapımında doğal tatlandırıcılar ya da şeker kullanılarak tatlı hale getirilebilir.

Kenevir sütünün besin değeri nedir?

Veganların günlük olarak ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineral miktarını karşılaması açısından kenevir sütü önemli bir kaynaktır. Kenevir sütü, kenevir bitkisinden elde edilen tohumlardan oluşmaktadır. Kenevir tohumu satın almak tamamen yasaldır.

Kenevir tohumunun içeriğinde yer alan besinler şu şekildedir:

Temel yağ asitleri (%40): Kenevir sütünde yer alan bu yağ asitleri, vücudun üretemediği yağ asitlerindendir. Bu nedenle takviye ya da yiyecek yoluyla alınması gerekir. Kenevir sütü, omega -3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir.

Protein (%35): Kenevir sütünün içeriğinde temel aminoasitlerin hemen hepsi vardır. Protein içeriği sayesinde hayvansal süt ile benzerdir.

Lif: Sindirim sistemi bakımından son derece faydalı olan lif, kenevir sütünde bol miktarda bulunur.

E vitamini: En güçlü ve doğal antioksidan olan E vitamini de kenevir sütünde bolca vardır.

Temel mineraller: Fosfor, demir, çinko, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir.

Diğer içerikler ise şu şekildedir:

Karbonhidratlar (10%)

  • A, B ve C vitamini
  • Kalsiyum ve manganez

kenevir sütü faydaları

Kenevir sütü faydaları nelerdir?

Kenevir sütü faydaları dendiğinde akla ilk gelen vücudun temel besin ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Özellikle çinko, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengindir. Bu mineraller sayesinde kemikleri güçlendirir, kasları rahatlatır ve sinir sisteminin fonksiyonlarını iyileştirir.

İçeriğinde bulunan E vitamini önemli bir antioksidan olduğu için kalp sağlığına iyi gelir. Kenevir sütü faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi de vardır.

Kenevir sütü, tohumlardan yapılan bitkisel bir süt olduğundan bol miktarda lif içerir. Bu özelliği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve böylece kabızlığı önler. Kenevir sütü, kan basıncını ve kolesterolü de dengeler.

kenevir sütü faydaları

Kenevir sütü nasıl yapılır?

Oldukça kolay bir şekilde yapılan kenevir sütünü, güneş ışığı almayan, soğuk ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. 3 gün içinde tüketmekte fayda vardır.

Kenevir sütü için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 150 gram kenevir tohumu
  • 1 litre su
  • Şeker veya doğal tatlandırıcı: Bal, stevia, tarçın, hurma v.b.
  • Bir tutam tuz

Kenevir sütü nasıl yapılır?

Kenevir tohumlarını bir litre suya atın ve 2 saat kadar bu suda bekletin. Daha sonra robottan geçirin. Ancak tohumları parça parça eklemenizde fayda vardır. Pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar robottan geçirin. Daha sonra elde ettiğiniz bu püreyi süzgeç ya da bez yardımıyla süzün. Elde ettiğiniz bu su kenevir sütüdür. Tohumlardan kalan posayı ise hamur işi ya da tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz.