Kilo Verdiren Vegan Besinler Nelerdir?

kilo verdiren vegan besinler

Kilo verdiren vegan besinler sayesinde hayvansal gıda tüketmeden de diyet yapabilirsiniz. Yaşam tarzı olarak veganizmi benimsemiş kişiler için de diyet yapmak mümkündür. Vegan beslenmek bitkisel bazlı beslenmeyi içerdiği için aslında düşük kaloriler almanızı sağlar. Ancak yine de fazla karbonhidrat tüketimi ile kilo alımı ya da kilo vermekte zorlanma gibi durumlar yaşanabilir. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ve vegansanız bu besinleri tüketerek diyet yapabilirsiniz.

kilo verdiren vegan besinler

Peki kilo verdiren vegan besinler hangileridir?

Fasulye

Fasulye ve diğer fasulye çeşitleri az miktarda yağ içerir. Bu açıdan diyette tüketilebilir. Fasulye aynı zamanda lif ve protein bakımından da oldukça zengindir. Bunun yanı sıra kalorisi de düşük olduğundan gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Yulaf

Diyetlerin ve kahvaltıların olmazsa olmazı yulaf, sağlıklı karbonhidrat alımı için tercih edilebilir. Çünkü yulaf, lif bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yulafın bir diğer özelliği ise metabolizmayı hızlandırması ve kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.

Avokado

Özellikle bel çevresinde oluşan yağlanmaları çözmek için her gün bir tane avokado tüketebilirsiniz. Avokadonun en büyük özelliği doymamış yağ asitleri içermesidir. Bu özelliği sayesinde tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.

Antep Fıstığı

Oldukça düşük kaloriye sahip kuru yemişlerden biri olan antep fıstığı da diyet yaparken ara öğünlerde tüketilebilir. Antep fıstığı aynı  zamanda çoklu doymamış yağ içerdiği için kalbe iyi gelir.

Chia Tohumu

Diyetler de genellikle tavsiye edilen chia tohumu da omega-3 yağ asidi içerir. Bu özelliği sayesinde yağ yakımını destekler.

Brokoli

Lif bakımından oldukça zengin bir sebze olan brokoli aynı zamanda oldukça düşük kalorilidir. Yaşlanma belirtilerini geciktirmesinin yanı sıra kansere karşı da korur. Diyet yaparken brokoliyi dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Esmer Pirinç

Beyaz pirince göre çok daha sağlıklı olan esmer pirinç diyette tüketilebilir. Esmer pirinç lif bakımından zengindir. Kalorisi düşük olmasının yanı sıra uzun süre tok kalmayı da sağlar. Protein de içerdiği için veganlar için önerilir.

Armut

Günlük ihtiyaç duyulan lif miktarının %15’ini karşılayabileceğiniz armutu da ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Armutun kabuğunda daha fazla lif bulunduğundan soymadan tüketilmesi doğrudur.

Limon

Yağ yakma ve ödem atma konusunda oldukça faydalı olan limon, aynı zamanda açlık krizlerini de önler. Suyunuza limon damlatarak tüketebilir ya da salatalarınızda bol bol kullanabilirsiniz.

Greyfurt

Yağ yakma konusunda oldukça etkili olan greyfurt aynı zamanda insülini azaltır. Bu özelliğinin yanı sıra sulu olduğu için tok kalmayı da sağlar. Kalorisinin düşük olması nedeniyle diyetlerde tercih edilir. Yemek yemeden yarım saat önce yarım greyfurt tüketirseniz iştahınızı kontrol altına almış olursunuz.

Badem

Yağ yakımını desteklemek adına her gün bir avuç badem tüketebilirsiniz. Badem ara öğünlerde tüketilebilir. Sağlıklı yağ, magnezyum ve B2 vitamini içerdiği için sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma konusunda oldukça etkili olan yeşil çay aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve ödemin de vücuttan atılmasına yardımcı olur. Günde 2 fincan yeşil çay içerek kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz.

Kuşkonmaz

Oldukça düşük kalorili sebzelerden biri olan kuşkonmaz aynı zamanda kan şekerini de düzenler. Bol miktarda lif içermesinin sayesinde sindirimi rahatlatır. İçeriğinde çinko ve potasyumun yanı sıra A, B, C, ve E vitaminleri de bulunur.

Domates

Kan şekeri düzeyini dengelemesi ve tok kalmayı sağlaması açısından en faydalı sebzelerden biridir. Domatesin bir diğer özelliği ise toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır.

Acı Kırmızı Biber

Acı kırmızı biber metabolizmayı hızlandırarak daha kolay yağ yakılmasını sağlar. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunur.

Mercimek

Veganlar için harika bir protein kaynağı olan mercimek aynı zamanda lif bakımından da zengin olduğu için diyet yaparken gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Muz

Çinko ve lif bakımından zengin olan muz, tok kalmaya yardımcı olduğu için ara öğünlerde tüketilebilir.