Kolesterolü Dengeleyen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

fırında sarımsaklı yer elması

Kalp hastalıklarından korunmak için kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin. Kolesterol oranı yükseldiğinde kalp hastalıklarının görülme olasılığı da oldukça artar. Bu riski azaltmak için sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Bazı besinler, kolesterol seviyelerini dengelemek konusunda etkilidir. Biz de sizin için vegan beslenirken tüketebileceğiniz kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler listesi hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler

Kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler nelerdir?

Baklagiller

Bitkisel protein kaynağı olan baklagiller, kolesterolü dengeleme konusunda son derece etkilidir. Proteinin yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Vegan beslenirken mutlaka baklagilleri beslenmenize eklemeniz gerekir.

Avokado

Vitamin ve minerallerin yanı sıra tekli doymamış yağ bakımından da zengin bir meyvedir. Bu açıdan kolesterol seviyelerini dengeleme açısından son derece etkilidir. Aynı zamanda lif bakımından da zengin olduğu için sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Kuruyemişler

Yüksek oranda tekli doymamış yağ içeren kuru yemişler de vegan beslenmenin önemli bir parçasıdır. İçeriğinde oemga-3 yağ asitleri bulunduğu için kolesterolü dengeler ve kalp hastalıklarının oluşmasını önler. Kuruyemişlerde bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyum da kan basıncını dengelediği için kalp sağlığını korur.

Tahıllar

Tam tahıllar ve kepekli tahıllar, kalp hastalıklarına karşı korunmada son derece etkilidir. Yulaf, arpa gibi lif bakımından zengin olan tahılları kolesterolü dengelemek için tüketmekte fayda vardır.

kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler

Meyveler

Meyveler, vegan beslenmede olmazsa olmazdır. Lif bakımından zengin olmaları sayesinde kolesterolü dengeleyen vegan yiyecekler arasında yer alırlar.

Bitter çikolata ve kakao

Kakao ve bitter çikolata, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Çikolata ihtiyacınızı bitter çikolata tüketerek karşılamanız sağlığınız açısından son derece faydalıdır.

Sarımsak

Güçlü bileşikler içeren sarımsak da vegan yemeklere lezzet katar. Bunun yanı sıra tansiyonu, kan basıncını ve kolesterolü dengeler.

Sebzeler

Vegan beslenmenin bir diğer vazgeçilmezi de sebzelerdir. Antioksidanlar ve lif bakımından zengin olan sebzeler, kolesterolü dengede tutma konusunda son derece etkilidir.

 

İlginizi çekebilir: Folat İçeren Vegan Yiyecekler Nelerdir?