Mayıs Ayı Meyveleri Nelerdir?

mayıs ayı meyveleri

Mevsiminde beslenme için mayıs ayı meyveleri listesine göz atmayı unutmayın. Meyveler, vegan beslenmede olmazsa olmazdır. Vitamin ve minerallerin yanı sıra lif kaynağı olan meyveler, vücut sağlığı için son derece faydalıdır. Mevsiminde meyve tüketimi ile çok daha fazla fayda görmek mümkündür. O halde hazırsanız mayıs ayı meyveleri listesine birlikte göz atalım.

mayıs ayı meyveleri

Mayıs ayı meyveleri nelerdir?

Erik

En sevilen meyvelerden biri olan erik, C vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve vücut direncini güçlendirir.

Yeşil Erik Faydaları Nelerdir? Yeşil Erik Besin Değerleri

Çilek

Mis gibi kokusu ve harika lezzetiyle vegan tatlılara çok yakışan çilek de mayıs ayı meyveleri arasında yer alır. İlkbaharda tezgahlarda görmeye başladığımkız çilek, B, C ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve sodyum bakımından da zengindir.

Çileğin Faydaları Nedir? Çilek Neye İyi Gelir?

mayıs ayı meyveleri

Kiraz

Kan şekerini dengede tutan kiraz da mayıs ayında tüketilebilecek meyvelerden biridir. Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için vücuda iyi gelir. Kirazı direkt olarak tüketebileceğiniz gibi birçok vegan tatlıda da kullanabilirsiniz.

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kirazın Besin Değerleri

Karpuz

Her ne kadar yaz meyvesi olarak bilinse de karpuz ilkbahar aylarında tezgahlarda yerini almaya başlar. Bu nedenle mayıs ayı meyveleri arasında yer alır. C vitamini bakımından zengin olan karpuz aynı zamanda yüksek su oranı sayesinde vücut için oldukça faydalıdır.

Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuzun Besin Değerleri

mayıs ayı meyveleri

Yenidünya

Malta eriği olarak da adlandırılan yenidünya da mayıs ayında tezgahlarda görebileceğiniz meyvelerden biridir. A, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan yenidünya meyvesi aynı zamanda yüksek oranda lif içerir.

Vegan Beslenmede Kırmızı Meyve ve Sebzeler