Glutensiz ve Vegan: Nohut Unu Faydaları Nelerdir?

nohut unu faydaları

Nohut unu faydaları özellikle vegan beslenenleri içim oldukça fazladır. Nohut, yemeklere ve salatalara lezzet veren bir bakliyattır. Nohuttan elde edilen nohut ununun ise kullanım alanı çok daha çeşitlidir. Nohutun besin değerlerini de taşıdığından sağlık açısından oldukça faydalıdır. Nohut unu kimi zaman çiğ şekilde kimi zaman haşlanmış nohuttan elde edilir. Baklagiller arasında en yüksek besin değerine sahip olan nohuttan elde edilmiş besleyici bir un arıyorsanız kesinlikle nohut ununu denemelisiniz. Peki nohut unu faydaları nelerdir?

Nohut ununun besin değerleri nedir?

Nohut unut yüksek miktarda lif içermektedir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da son derece zengindir. Yarım kase nohut ununun besin değerleri şu şekildedir:

• 178 kalori
• 3 gram yağ
• 10 gram protein
• 5 gram lif
• 5 gram doğal şeker
• 101 miligram folat
• 0.75 miligram manganez
• 0.4 miligram bakır
• 76 miligram magnezyum
• 146 miligram fosfor
• 0.2 miligram tiamin
• 2 miligram demir
• 0.25 miligram B6 vitamini
• 778 miligram potasyum
• 3 miligram çinko
• 7 miligram selenyum

nohut unu faydaları

Nohut unu faydaları nelerdir?

Yüksek miktarda lif içerir.

Nohut, lif bakımından zengin bir bakliyattır. 1 kase haşlanmış nohut, 12.5 gram lif içermektedir. Bu açıdan nohut unu da bol miktarda lif içermektedir. Diğer unlara göre daha faydalı oluşundan en büyük sebeplerinden biri de budur. Lif bakımından zengin beslenmek sağlık bakımından oldukça faydalıdır. Özellikle sindirim sistemi problemlerine iyi gelir. Aynı zamanda liften zengin besinler tüketerek obezite, kolon kanseri ve diyabet hastalıklarına yakalanma riskini de en aza indirebilirsiniz. Glutensiz bir un olduğu için diyabet hastalarına da önerilir. Lif açısından zengin olması az bir porsiyonla bile doymayı sağlar. Bu açıdan diyet yapanlar için de idealdir.

Kalp sağlığını korur.

Nohut unu faydaları arasında kalp sağlığını koruması da vardır. Yüksek besin değerine sahip olan nohut unu, kolesterolü düşürür, hipertansiyonu önler ve dolayısıyla kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düşürür. Yapılan araştırmalara göre, nohut unu içeriğinde bulunan lifler sayesinde kan basıncını dengeler. Nohutta bulunan polifenol maddesi de antioksidan açısından zengin olmasını sağlamaktadır. Bu açıdan metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. Günde bir kase nohut unu tüketerek birçok hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Nohut unu aynı zamanda vücuttaki faydasız yağların birikmesine de engel olmaktadır. Bu özelliğiyle obeziteyi de önlemektedir.

Zayıflamaya yardımcı olur.

Diyet yaparken lifli beslenmek son derece önemlidir. Lif bakımından zengin olan nohut unu aynı zamanda az miktarda kaloriye sahiptir. Lifler sayesinde uzun süre tok tutar. Yüksek hacimli ama düşük kalorili olması sayesinde diyeti kolaylaştırmaktadır. Kan şekerini de dengelediği için ani açlık krizlerinin oluşmasının önüne geçer. Nohut unu ile yapılmış herhangi bir tarifi tükettiğinizde bir sonraki öğüne kadar tok kalabilirsiniz. Bu sayede kilo verme sürecini çok daha kolay ve sağlıklı geçirebilirsiniz.

Protein açısından zengindir.

Nohut unu faydaları arasında protein ihtiyacını karşılaması da vardır. Vegan ve vejetaryen beslenenler için önemli bir besin kaynağıdır. Nohut unu yüksek miktarda protein içerir. Bu özelliği sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarının büyük bir bölümünü karşılar.

Bağışıklığı güçlendirir.

Nohut ununun en önemli özelliklerinden biri de anti-inflamatuvar olmasıdır. Bu özelliği sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Özellikle mide, böbrek ve kolon konserine karşı son derece koruyucudur. Lifli olması açısından sindirim sistemini düzenler ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücudun pH dengesini de koruyarak vücutta asidite oluşumunu önler. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara yakalanma riski de büyük ölçüde düşer.

Glutensizdir.

Nohut unu faydaları arasında en önemlisi de glutensiz olmasıdır. Nohut unu, vegan ve vejetaryenlerin yanı sıra çölyak hastaları için de son derece idealdir. Glutensiz olması sebebiyle sağlıklı beslenmek isteyenler de diğer unlar yerine nohut unu tercih edebilir.

 

İlginizi çekebilir: Yulaf Unu Faydaları Nelerdir? Yulaf Unu Besin Değerleri