Yeni Trend Patates Sütünün Faydaları Nelerdir?

patates sütünün faydaları 
Vegan potato milk in glass and potato on ceramic tile background. Plant based milk replacer, lactose free concept. Selective focus, close up

Veganların tükettiği bitkisel sütlere eklenen patates sütünün faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Fındık, soya, badem, yulaf, kaju, Hindistan cevizi, arpa, kenevir gibi bitkisel ürünlerden yapılan sütlere bir yenisi de eklendi. İnek sütüne alternatif olabilecek ve sürdürülebilir olan patates sütü ile ilgili bilgileri keşfetmeye hazır mısınız?

Patates sütü, Dug adındaki bir İsveç markasının buluşu olarak ortaya çıktı. Patates sütü, D vitamini, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, folat, niasin, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengindir. Trend içecek olarak ünlenen patates sütü veganlar için oldukça iyi bir alternatif olacağa benziyor. Peki patates sütünün faydaları nelerdir?

patates sütünün faydaları 

İşte patates sütünün faydaları!

Sürdürülebilirdir.

Patates sütünün temel amacı çevresel açıdan faydalı olmasıdır. Bu sütün bulunmasının temelinde hayvansal süt tüketiminin iklime olan etkilerini azaltmak vardır. Yapılan araştırmalara göre inek sütü yerine patates sütü tüketimi ile iklim etkilerinin %75 oranında azalması mümkündür.

Laktozsuz ve glutensizdir.

Patates sütü, glutensiz ve laktozsuz olduğu için bu tür diyet yapanların tüketimine uygundur. Aynı zamanda düşük karbon izine sahip olduğu için çevreyi önemseyenler için de önemlidir.

Sağlığa faydalıdır.

D vitamini, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, folat, niasin, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengindir.

patates sütünün faydaları 

Patates sütü nasıl yapılır?

Patateslerin kabuğunu soyun ve küp küp doğrayın. Doğradığınız patatesleri tencerede haşlayın. Haşlandıktan sonra haşlama suyu ile birlikte patatesleri blenderdan geçirin. Elde ettiğiniz püreyi tülbent yardımıyla süzerek sütü elde edin. Dilerseniz daha faydalı olması açısından fındık, badem gibi ürünler de ekleyebilirsiniz. Tatlı bir tat elde etmek için akçaağaç şurubu katabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: İnek Sütünü Hayatınızdan Çıkarmak İçin Yöntemler