Poblano Biberi Nedir? Poblano Biberi Faydaları Nelerdir?

poblano biberi

Poblano biberi faydaları ile ilgili bilgi edinmeye hazır mısınız? Meksika’ya özgü bir biber türü olan poblano biberi, son zamanlarda Türk mutfağında da kullanılır hale geldi. Yeşil renkli olan bu biber, Meksika soslarında en çok kullanılan biber türlerinden biridir. Ancak hafif tatlı bir tada sahiptir. Eğer siz de dünya mutfağına ilgiliyseniz ve vegan mutfağınızda her türlü sebzeye yer açmak istiyorsanız poblano biberi ile işe başlayabilirsiniz.

Birçok hastalığa karşı koruma sağlayacak kadar önemli bir besin değerine sahip olduğu için hayvansal gıda tüketmeyen vegan ve vejetaryenler için önemli bir sebzedir. Vegan beslenmenin yanı sıra sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek istiyorsanız da bu biberi tariflerinizde kullanabilirsiniz. O halde vakit kaybetmeden poblano biberi faydaları detaylarına geçmeye ne dersiniz?

poblano biberi

Poblano biberi besin değeri nedir?

Poblano biberinin kalorisi son derece düşüktür. Buna karşın besin değeri oldukça yüksektir. 118 gram çiğ doğranmış poblano biberinin besin değeri şu şekildedir:

 • Kalori: 24
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Karbonhidrat: 5 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın 105’i
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın % 30’u
 • B2 Vitamini (riboflavin): Günlük ihtiyacın % 2.5’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü
 • Demir: Günlük ihtiyacın % 2.2’si

poblano biberi

Poblano biberi faydaları nelerdir?

 Antioksidan zenginidir.

Poblano biberi, capsicum annuum ailesine ait bir sebzedir. Bu aileye sahip sebzelerde antioksian maddeler oldukça fazladır. Poblano biberinde de A vitaminine dönüşen C vitamini, karotenoidler, kapsaisin gibi antioksidan bileşenler bulunur. Bu sebze yoluyla alınan antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve hastalıklara karşı korur. Serbest radikaller kanser, kalp hastalıkları, diyabet, bunama gibi ciddi hastalıklara sebep veren reaktif moleküllerdir. Bu sebeple antioksidan bakımından zengin olan poblano biberi tüketerek bu hastalıklara karşı vücut direncini arttırabilirsiniz.

 • Kansere karşı korur.

Birçok biberde olduğu gibi bu biber türünde de kapsaisin bulunur. Bu bileşik, kanserin yayılmasına neden olan genleri etkiler ve kanser hücrelerinin ölmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre bu biberde yer alan kapsaisin bileşiği özellikle akciğer kanserini önleme etkisine sahiptir.

 • İltihapla savaşır.

Poblano biberinde yer alan kapsaisin bileşiği aynı zamanda vücuttaki iltihabı da yok etmeye yarar. İltihaba bağlı olarak gelişen ağrıları da hafifletir. Enfeksiyona bağlı hastalıkların septomlarının iyileşmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yine aynı bileşik mide hasarını da önlemektedir.

 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle otoimmun hastalıklara karşı korunmak için bağışıklığı güçlendiren yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Bunlar arasında da poblano biberi bulunur.

poblano biberi

Poblano biberi nasıl kullanılır?

Poblano biberini diğer tüm biber türleri gibi kullanabilirsiniz. Dolma şeklinde, salatalarda çiğ olarak ya da sulu yemeklerde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde meze ya da sos yapımında da kullanılabilir.