Potasyum İçeren Vegan Besinler Nelerdir?

potasyum içeren vegan besinler

Vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu minerallerden olan potasyum içeren vegan besinler listesini merak ediyor musunuz? Potasyum, vücudumuzda önemli işlevlere sahip bir mineraldir. Eksikliği de fazlalığı da metabolizma işleyişinde sorun yaratabilir. Bunun için sağlıklı beslenmek ve eksiklik durumunda potasyum içeren vegan besinler tüketmek son derece önemlidir. Peki bu besinler hangileridir?

potasyum içeren vegan besinler

İlginizi çekebilir: Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

İşte potasyum içeren vegan besinler listesi!

Fasulye

Vegan sofralarda en çok tüketilen bakliyatlardan biri fasulyedir. Fasulyenin en önemli özelliklerinden biri potasyum bakımından zengin olmasıdır. 100 gram fasulye, günlük olarak ihtiyaç duyulan potasyumun %13’ünü karşılamaya yeter.

Patates

Pratik ve çok yönlü vegan besinlerden biri olan patates de potasyum içerir. 1 adet patates 515 mg potasyum içermektedir. Bu da günlük miktarın %15’i anlamına gelir.

Pancar

Salatalarda, yemeklerde ve hatta tatlılarda kullanılabilen pancar da potasyum içeren vegan besinler listesinde yer alır. 100 gram haşlanmış pancar tüketirseniz günlük olarak almanız gereken potasyum miktarının %9’ının karşılayabilirsiniz.

Ispanak

Yine veganların en çok tükettiği sebzelerden biri olan ıspanak da demir ve kalsiyumun yanı sıra potasyum zenginidir. 100 gram haşlanmış ıspanak tüketerek günlük ihtiyacınızın %13’ünü karşılamanız mümkündür.

potasyum içeren vegan besinler

İlginizi çekebilir: Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

Mercimek

Demir bakımından zengin olmasıyla bilinen mercimek aynı zamanda potasyum da içermektedir. Günlük potasyum ihtiyacınızın %11’ini karşılamak için 100 gram mercimek tüketebilirsiniz.

Mantar

Vegan tariflerde etin en sağlıklı alternatifi olan mantar proteinin yanı sıra potasyum bakımından da zengindir. 100 gram mantar tükettiğinizde 318 mg potasyum alabilirsiniz.

Kuru kayısı

Ara öğünlerde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz ve tatlı krizlerinizi en sağlıklı yoldan çözebileceğiniz kuyu kayısının 65 gramında 755 mg potasyum bulunmaktadır. Yani bu miktarı tüketerek günlük olarak almanız gereken potasyum miktarının %22’sini karşılayabilirsiniz.

potasyum içeren vegan besinler

İlginizi çekebilir: Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun 8 Faydası

Kavun

En sevilen yaz meyvelerinden biri olan kavunun bir adetinde günlük potasyumun yarısını karşılamak mümkündür. Ancak şekerli bir meyve olduğu için yarım kavundan fazlasını tüketmemenizde fayda vardır.

Domates

Vegan tariflerin olmazsa olmazı domatesin bir tanesinde 292 mg potasyum bulunur. Yani bu miktar günlük almanız gereken potasyum miktarının %8’ine denk gelir.

Muz

Potasyum içeren vegan besinler dendiğinde akla ilk gelen muz olacaktır. 100 gram muz 358 mg potasyum içerir. Vegan tatlılarda en çok kullanılan malzemelerden biridir.