Potasyum Zengini Vegan Yiyecekler Nelerdir?

potasyum zengini vegan yiyecekler

Vücudumuzun işleyişi için ihtiyaç duyduğu minerallerden biri olan potasyum zengini vegan yiyecekler nelerdir? Potasyum, eksikliği de fazlalığı da zararlı olan bir mineraldir. Vücudumuzu sağlıklı tutmamız için potasyum gibi mineraller yönünden zengin olan yiyecekleri tüketmekte fayda vardır.

Potasyum nedir?

Vücudumuzun birçok hücresinde bulunan bir mineral olan potasyum, hücrelerin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gerekli ola enerjiyi üretmeyi sağlar. Potasyum, aynı zamanda kalp atış ritmini düzenleme işlevine de sahiptir. Bunların yanı sıra sinir sisteminin uyarılması, kan basıncının dengelenmesi, vücut sıvılarının dengede kalması ve kan dokusunun çalışması için de önemli bir mineraldir.

potasyum zengini vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Maş Fasulyesi Faydaları Nelerdir? Maş Fasulyesinin 8 Faydası!

Potasyum zengini vegan yiyecekler nelerdir?

Fasulye

Vegan beslenmede oldukça önemli olan bakliyatlardan biri fasulyedir. Fasulye, potasyum bakımından zengindir. 100 gram fasulye tüketerek vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu potasyum miktarının %13’ünü karşılayabilirsiniz.

Patates

En lezzetli kök sebzelerden biri olan patates de potasyum içermesiyle bilinir. 1 adet patateste 515 mg potasyum bulunmaktadır. Dolayısıyla günde bir tane patates tüketerek günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz potasyum miktarının %15’ini karşılayabilirsiniz.

Pancar

Antioksidan zengini olmasıyla bilinen pancar aynı zamanda bol miktarda potasyum da içermektedir. 100 gram haşlanmış pancar sayesinde günlük gereken potasyum miktarının %9’unu karşılayabilirsiniz.

potasyum zengini vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

Ispanak

Veganlar için en önemli ve en besleyici sebzelerden biri olan ıspanak da potasyum zengini vegan yiyecekler arasında yer almaktadır. 100 gram haşlanmış ıspanak, günlük ihtiyacınızın %13’ünü karşılayabilir.

Mercimek

Demir ve protein bakımından zengin olduğu için veganların en çok tükettiği besinlerden biri olan mercimek aynı zamanda potasyum zengini vegan yiyecekler arasında da yer alır. 100 gram mercimek günlük potasyum ihtiyacının %11’ini, günlük demir ihtiyacının ise %19’unu karşılamaktadır.

Mantar

Protein zengini olduğu için vegan ve vejetaryenler için et yerine tüketilebilecek en güzel alternatiftir. 100 gram mantar, 318 mg potasyum içerir.

Kuru kayısı

Her gün birkaç tane kuru kayısı tüketerek vitamin ve mineral ihtiyacınızın bir kısmını karşılamanız mümkündür. 65 gram kayısı, 755 mg potasyum içermektedir. Birkaç tane kayısı ile günlük ihtiyacınızın %22’sini karşılamanız mümkündür.

potasyum zengini vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: En Sevilen Sebze Domatesin Faydaları Nelerdir?

Kavun

Kavun, en sevilen yaz meyvelerinden biridir. Şeker oranı yüksek olsa da doğru miktarda tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 1 adet kavun, günlük potasyumun yarısını karşılamayı sağlar. Ancak yine de 1 adet değil, günde yarım kavun yemeniz yeterlidir.

Domates

1 adet orta boy domatesin içeriğinde 292 mg potasyum bulunmaktadır. Yani günde bir tane domates tüketerek, günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz potasyum miktarının %8’ini karşılayabilirsiniz.

Muz

Potasyum zengini vegan yiyecekler arasında en bilinenlerden biri de muzdur. Potasyum bakımından zengin olmasıyla bilinen muzun 100 gramında 358 mg potasyum bulunur.