Protein Bakımından Zengin Kuru Yemişler Nelerdir?

protein bakımından zengin kuru yemişler

Vegan beslenmede önemli bir yeri olan protein bakımından zengin kuru yemişler listesini görmek ister misiniz? Bitkisel protein kaynakları ile vegan beslenirken sağlıklı kalmak mümkündür. Kuru yemişler veganlar için önemli besin kaynaklarından biridir. Proteinin yanı sıra lif, E vitamini, omega-3 yağ asitleri de içerirler. Vitamin ve mineraller bakımından bu kadar zengin olan besinler de sağlıklı beslenme programlarında mutlaka yer almalıdır. Kuru yemişler direkt olarak tüketilebileceği gibi kullanıldıkları tariflere de lezzet katar. Hiçbir şekilde hayvansal bir katkı maddesi içermedikleri için veganların gönül rahatlığıyla tüketebileceği besin gruplarından biridir. Kemik, kas ve cilt için bitkisel protein kaynakları araştırıyorsanız saydığımız kuru yemişleri mutlaka tüketmelisiniz. İşte sizin için derlediğimiz protein bakımından zengin kuru yemişler listesi!

protein bakımından zengin kuru yemişler

İlginizi çekebilir: Enerji Veren Kuru Yemişler Nelerdir?

İşte protein bakımından zengin kuruyemişler listesi!

Badem

35 gram bademde 7 gram protein bulunmaktadır. Bir kuru yemiş çeşidi olarak bilinse de badem bir tohumdur. Badem hem protein hem de antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede kalp hastalıklarını ve kanseri önler, vücudu yaşlanmaya karşı korur ve serbest radikallere karşı savaşmasını sağlar.

Ceviz

29 gram ceviz, 4.5 gram protein içermektedir. Protein bakımından zengin kuru yemişler arasında yer alan ceviz sağlıklı yağlar da içerir. Ceviz aynı zamanda vegan tatlılara ve salatalara da lezzet katar. Kalp sağlığı için oldukça faydalı olan omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir.

Antep fıstığı

30 gram antep fıstığı 6 gram protein içermektedir. Bir porsiyon antep fıstığı ile bir yumurta kadar protein almak mümkündür. Aynı zamanda diğer kuru yemişlere göre çok daha fazla amino asitler içerir.

Kaju fıstığı

32 gram kaju fıstığı, 5 gram protein içerir. Protein bakımından zengin kuru yemişler arasında yer alan kaju fıstığı da tıpkı badem gibi temelde tohumdur. Proteinin yanı sıra bol miktarda vitamin ve mineraller de içerir. 32 gram kaju fıstığı, günlük olarak ihtiyaç duyulan bakırın %80’ini karşılar. Bu sayede bağışıklığı güçlendirir, bağ dokusu ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

protein bakımından zengin kuru yemişler

İlginizi çekebilir: Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam fıstığı

34 gram çam fıstığı, 4.5 gram protein içerir. Çam kozalağının tohumları olan çam fıstığı, aynı zamanda yüksek miktarda yağ da içerir. 34 gramlık çam fıstığında 23 gram yağ bulunmaktadır. Bu yağlar, doymamış yağlar olduğu için kalp sağlığına iyi gelir. Çam fıstığında bulunan yağ asitleri aynı zamanda anti-inflamatuar özellik göstererek kanser hücrelerinin yayılmasını önler.

Brezilya fıstığı

33 gram  brezilya fıstığı 4.75 gram protein içerir. Yağmur ormanı ağacının tohumlarından elde edilen brezilya fıstığı, proteinin yanı sıra lif, mikro besin maddeleri ve sağlıklı yağlar içermektedir. Selenyum kaynağı da olduğu için tiroid sağlığını korur ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumada etkilidir. 1 adet brezilya fıstığı, günlük ihtiyaç duyulan selenyum miktarının neredeyse tamamını karşılar.

Yer fıstığı

37 gram yer fıstığı yaklaşık olarak 9.5 gram protein sağlamaktadır. Temelde bir baklagil olsa da kuru yemiş olarak kabul edilmektedir. Bitkisel protein kaynağı olmasının yanı sıra bol miktarda biotin de içermektedir.

Fındık

34 gram fındık, 5 gram protein içerir. Protein bakımından zengin kuru yemişler arasında bulunan fındığın en önemli özelliklerinden biri kolesterolü dengelemesi ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmesidir.