Rezene Nedir? Rezenenin Faydaları Nelerdir?

rezenenin faydaları

Sizin için rezenenin faydaları listesi derledik. Maydonozgiller familyasına ait olan rezene hoş kokusu ile mutfaklarından ve sağlık alanlarının olmazsa olmaz aromatik bitkisidir. Rezene içinde oldukça fazla vitamin ve mineral bulundurmaktadır. A vitamini, B vitamini, C vitamini ve D vitamini barındırır. İçerisinde magnezyum, demir, çinko gibi mineraller vardır.

Şifa kaynağı olan rezene bazı hastalıklarda önemli bir tedavi yöntemidir. Boşaltım sistemi rahatsızlıklarında, kabızlık gibi sorunlarda iyileştirici özelliği vardır. Özellikle bebeklerde gaz problemlerini çözer. Mide sorunlarını azaltır ve bir çok faydası bulunmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde tedavide büyük rol oynar.

rezenenin faydaları

Rezenenin faydaları nelerdir?

Geçmişten günümüze vücuda fazla yararları olduğu bilinmektedir. Keskin kokusuyla yemeklerde tat ve koku verir. Birçok hastalıklarda etkilidir. Rezenenin faydalarını gelin hep birlikte öğrenelim.

 1. Yeni doğan bebeklerde oluşan gaz sorunlarını çözer.
 2. Kasları gevşetip rahatlatma sağlar.
 3. Ses kısılmalarına iyi geldiği bilinmektedir. Kokusu sayesinde stresi ve kaygıyı azaltma etkisi vardır.
 4. Fazla ödemi vücuttan dışarı atar.
 5. Ruhsal hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır.
 6. Mide sorunlarında etkili bir tedavi seçeneğidir.
 7. Bağırsaklarda hareketlilik sağlar ve düzenli çalışmasına yardım eder.
 8. Yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermeye yardım eder.
 9. Kolik bebeklerde rahatlatıcı etkisi vardır.
 10. Soğuk algınlığı ve gripte tedavi edici özelliği vardır.
 11. Kolesterolünün dengeli olmasını sağlar.
 12. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.
 13. İçerdiği C vitamini sayesinde cilde parlaklık verir.
 14. Adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.
 15. Uykusuzluk sorunlarına iyi gelmektedir.

rezenenin faydaları

Rezenenin zararları var mıdır?

Her bitkinin ve ya ilacın kullanılması gerekenden daha fazla kullanmak vücuda zararlıdır. Rezeneyi fazla kullanmak vücutta döküntü, yanma hissi ve kızarıklar meydana getirir. Mide yanması, bulantı ve kusma gibi şikayetler meydana gelir. Gebe, emziren anneler ve yaşlılar rezeneyi doktoruna danışarak kullanmalıdır.

Rezene çayı nedir?

Rezene bitkisinin tohumlarından yapılan bir çay türüdür. Doğal bir çay olduğu için insanlar tarafından çok tüketilir. Mide sorunlarına, kabızlık sorunlarına, depresyon gibi sorunlarda rahatlatıcı etkisi vardır. Anne sütünün artmasına katkı sağlar. Bebeklerde gaz sorunlarını çözer.

Rezene çayı nasıl yapılır?

Öğütülmüş olgun rezene tohumlarından yapılır. Cezvenin veya demliğin içerisine kişi sayısına göre su koyalım ve kaynamasını bekleyelim. Kaynamış olan suya rezene tohumlarını ekleyelim. Ağzını kapatıp demlenmeye bırakalım. Dinlenmiş olan rezeneyi ılık içmeye özen gösterelim. Rezeneyi günlük bir bardaktan çok tüketmemeye dikkat edelim. Vücuda bir çok faydası olan rezene çayını tüketmenizi öneriyoruz.

Rezene çayının bebeklerde etkisi nelerdir?

Bebeklerde gaz ve sancılar oldukça çok görülmektedir. Bu gaz sorunu çözmek için doktorlara danışarak bebeklerde rezene kullanımı önerilmektedir. Küçük bir çay bardağına suyu alalım ve bir çay kaşığı rezene ekleyelim. Dört beş dakika suyun içerisinde beklettikten sonra süzelim. Bebeğe bir çay kaşığı yardımıyla içermeye çalışalım.

 

İlginizi çekebilir: Zeytinyağlı Rezene Kökü Tarifi Nasıl Yapılır?