Sağlığa Faydalı Bitkisel Yağlar Nelerdir?

bitkisel yağlar

Vegan beslenmede bitkisel yağlar tüketmek de oldukça önemlidir. Birçok kişi veganların her türlü yağı tüketebileceğini düşünüyor. Ancak tereyağı, hayvansal bir yağdır. Bu nedenle veganların bitkisel yağ tüketmesi gerekir. Ayçiçek yağı da bitkisel yağ kategorisinde yer alır. Ancak vegan beslenirken aynı zamanda sağlıklı beslenmek isteyenler için doğru yağ seçimi yapmak son derece önemlidir. Bilinen en sağlıklı bitkisel yağ hiç kuşkusuz zeytinyağıdır. Peki başka hangi bitkisel yağlar sağlığa  faydalıdır?

Bitkisel yağlar, yağda çözünen vitaminlerin vücutta emilimini arttırır. Bitkisel yağların en önemli faydalarından biri metabolik enerji sağlamasıdır. Bu yağlar aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da iyileştirir. Beyin fonksiyonlarının eksiksiz çalışması için yağlara ihtiyaç vardır. Beyin için gerekli olan yağlar, beslenme yoluyla alınmalıdır. Beyin sağlığının yanı sıra cilt ve kalp sağlığı için de bitkisel yağların tüketilmesi önerilmektedir.

bitkisel yağlar

İşte en sağlıklı bitkisel yağlar!

Kuruyemiş yağları

Badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi kuru yemiş yağları çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Bu açıdan sağlık için son derece faydalıdır. Ancak çabuk bozuldukları için pişirilmeye uygun değildir. Soğuk olarak tüketilen yemeklerde kullanılmaları çok daha uygundur. Bu yağlar soğukta katılaşmadığı için buzdolabında saklanabilir.

Zeytinyağı

En popüler bitkisel yağ, zeytinyağıdır. Özellikle Akdeniz tipi beslenmede önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağı, E vitamini, antioksidanlar ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Antioksidanlar içerdiği için kanı temizler. Ayçiçek yağına göre daha fazla antioksidan içerdiği için çok daha faydalıdır. Ancak zeytinyağı da ısıya dayanıklı olmadığı için fazla pişirilen yemeklerde kullanılmaz. Az pişirilen sebze yemeklerinde kullanılmalı idealdir.

Kanola yağı

Kötü kolesterolü düşürdüğü bilinen kanola yağı da doymamış yağlar bakımından zengindir. Kanola yağı da en sağlıklı bitkisel yağlar arasında yer alır. Ancak diğer bitkisel yağlar gibi yüksek ısıya dayanıklı olmadığı için salata gibi soğuk tüketilen yemeklerde kullanılması çok daha uygundur.

bitkisel yağlar

İlginizi çekebilir: Sızma Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı

Son zamanlarda vegan beslenmede de oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağı da doymuş yağlar bakımından zengindir. Hindistan cevizi yağı sağlıklı olsa da yüksek kalorili olduğu için diyet yapanların az miktarda tüketmesi gerekir. Beyin için oldukça sağlıklı olduğu bilinen bu yağ aynı zamanda cilt ve saç bakımında da kullanılmaktadır.

bitkisel yağlar

Bitkisel yağlar hangi tariflerde kullanılır?

Bitkisel yağların doymuş ve doymamış yağ içerikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu yağlar farklı tariflerde kullanılır. Pişirme teknikleri de doğal olarak farklılık gösterir. Isıya dayanıklı olmayan yağ türlerini fazla pişireceğiniz yemeklerde kullanmamanızda fayda vardır. Çok yönlü olan bitkisel yağ, zeytinyağıdır. Soğuk soslar, salatalar, soteler, sıcak soslar gibi tariflerde kullanılabilir. Kanola yağı gibi ısıya hiç dayanıklı olmayan yağları da salata gibi pişirilmeyen tariflerde kullanmanız önerilir. Pişirme konusunda kullanılabilecek en dayanıklı bitkisel yağ Hindistan cevizi yağıdır. Eğer yemeklerinizde Ayçiçek yağı yerine daha sağlıklı bir alternatif kullanmak istiyorsanız Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.