Sağlıklı Diyet Programları ile Fitliğe Ulaşın

sağlıklı diyet programları

Sağlıklı diyet programları ile zayıflamaya ne dersiniz? Birçok diyet denemiş ama yine de kilo verememiş olabilirsiniz. Hatta bir şekilde vermeyi başardığınız kiloları iki katı olarak geri almış da olabilirsiniz. Bütün bunlar motivasyonunuzu bozmak yerine sizi daha da hırslandırmalı. Çünkü doğru diyet programını bulduğunuzda hayalinizdeki bedene kavuşursunuz. Peki doğru diyet nedir? Doğru diyet, sağlığınızı bozmadan, sizi aç bırakmadan ve mutsuz etmeden zayıflatan diyettir. İşte sağlıklı diyet programları sayesinde bunu başarmak mümkündür.

Diyet yapmak herkesin gözünü korkutur. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdan bir günde kurtulmanız mümkün değildir. Eğer mucize bir diyet ile 3 günde fit görünmek istiyorsanız daha gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Gerçekçi hedeflerle yola çıktığınızda sağlıklı diyet listelerini uygulamak daha kolay hale gelir. Böylece bu diyetleri uyguladığınız süre boyunca günden güne hayalinizdeki vücuda yaklaşırsınız. Eğer bir diyet programı ile sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmak ve hayatınız boyunca bunu sürdürmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için en sağlıklı diyet programları listesi hazırladık!

sağlıklı diyet programları

İşte hızlı ve kalıcı kilo verdiren sağlıklı diyet programları!

Şekersiz 21 gün diyeti

Rafine şeker tüketimi, birçok insanın en zararlı alışkanlıklarından biridir. Şeker bağımlılık yaptığı için bir süre sonra tatlı krizleri yaşayarak daha da bağımlı hale gelmek mümkündür. Rafine şeker tüketimi hem kilo aldırır hem de bazı hastalıklara sebebiyet verir. İşte bu sebeple ortaya konan bir diyet olan şekersiz 21 gün diyeti ile şeker tüketimini azaltmak hedeflenir. Uzmanların yaptıkları çalışmalar sonucunda bir alışkanlığı tam olarak kazanmak için 21 gün boyunca o davranışı tekrarlamak gerekir. İşte bu düşünceden yola çıkılarak oluşturulan bu diyet programı sayesinde 21 gün sonunda rafine şeker tüketimini azaltmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak mümkündür. 21 gün boyunca sağlıklı beslenmek kilo vermeyi de hızlandırır. Önemli olan sonrasında da şeker tüketimini bırakmak veya azaltmaktır.

Düşük karbonhidrat diyeti

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yapacağımız tek şey sağlıklı beslenmektir. İşte sağlıklı diyet programları da aslında bunu sağlamayı amaçlar. Düşük karbonhidrat diyeti, sağlığa iyi gelmeyen rafine yani basit karbonhidratın tüketimini azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Hamur işleri, fast food, işlenmiş gıdalar, paketli gıdalar basit karbonhidrat içerir. Bu açıdan bunların tüketimini sınırlandırmak ve bunlar yerine protein ağırlıklı beslenmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolunu açar. Basit karbonhidrat tükettiğinizde vücut bunu anında enerjiye dönüştürür. Böylece 1-2 saat içerisinde tekrar acıkırsınız. Bu süreç böyle devam ettiği için sürekli atıştırma hali devam eder. Bu şekilde kilo alımı da hızlanmış olur. Düşük karbonhidrat diyeti yaparken bu besinlerden uzak durulacağı için daha uzun süre tok kalınır, metabolizma hızlanır, vücut enerji ihtiyacını yağlardan gidermeye başlar ve kilo kaybı gerçekleşir.

Aralıklı oruç diyeti

Aralıklı oruç diyeti başlangıçta aç kalma üzerine gibi görünse de aslında sağlıklı bir diyet programıdır. Aralıklı oruçta belirli bir süre boyunca yalnızca bitki çayı, kahve ve su gibi sıvı tüketimi gerçekleşir. 16 saat açlık 8 saat tokluk, yeni başlayanların tercih edebileceği versiyonudur. İlerleyen zamanlarda 18 saat açlık 6 saat tokluk, bir gün boyunca açlık gibi biraz daha zorlayıcı versiyonlar tercih edilebilir. Bu diyette amaçlanan iştahı kontrol etme, kilo verme ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmadır. Eğer gün içinde sık sık acıkıyorsanız, duygusal yeme sebebiyle sık sık atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız aralıklı oruç bu alışkanlıklarınızı bırakmanızı sağlayabilir.

Aristo Diyeti

Aristo diyeti kısa süreli bir diyet programı ya da şok diyet değildir. Hızlı ve kalıcı kilo vermeyi sağlayan bir yaşam kılavuzudur. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek, sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmak ve bunu yaşam boyu sürdürebilmek için ihtiyacınız olan motivasyonu sağlar. Aristo diyeti, aç kalmadan da kilo verilebileceğinin en güzel göstergesidir. Sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmak ve kilo vermek yalnızca diyet yapmakla sınırlı değildir. Dr. Gönül Ateşsaçan’ın öncüsü olduğu Aristo Diyeti hem fiziken hem ruhen hem de zihnen hafif hissetmenin kapısını açar. Bitkisel bazlı beslenmenin temel alındığı bu diyet programını uygularken kendinizi hiç olmadığınız kadar hafif ve ince hissedebilirsiniz. Aristo Diyeti’ni 1 ay yaparak kilonuzun %10’ununu vermeniz mümkündür. En önemlisi de verdiğiniz bu kilolar kalıcı olarak vücudunuzdan uzaklaşır. Böylece hep hayal ettiğiniz fit ve sağlıklı bedene kavuşmuş olursunuz.

Kaynak: https://diyetio.com/saglikli-diyet-programi/