Siyah Mantar Nedir? Siyah Mantar Faydaları Nelerdir?

siyah mantar faydaları

Siyah mantar, yabani bir mantar türüdür. Siyah mantar faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Koyu renkli bu mantar, yenilebilir mantar türlerinden biridir. Bilimsel adı Auricularia polytricha’dır. Genellikle Çin’de bulunsa da Hindistan, Hawaii, Nijerya gibi tropikal iklime sahip ülkelerde de yetişir. Ağaç gövdelerinde yetişmektedir. Jöleye benzer bir kıvamı olan siyah mantar, özellikle Asya yemeklerinde kullanılır. Yemeklerin yanı sıra Çin tıbbında da kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olduğu için vegan mutfaklarda da lezzetli yemekler yapmak için kullanılabilir.

siyah mantar faydaları

 Siyah mantar nasıl kullanılır?

Kuru şekilde satılan siyah mantarı, pişirmeden önce 1 saat kadar ılık suda bekletmek gerekir. Suda bekletilen mantarların boyutu birkaç kat büyür.

 Siyah mantarın besin değeri nedir?

7 gram kuru siyah mantarın besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 20
 • Karbonhidrat: 5 gram
 • Protein: 1 gramdan az
 • Yağ: 0 gram
 • Lif: 5 gram
 • Sodyum: 2 mg
 • Kolesterol: 0 gram

Siyah mantar faydaları arasında düşük kalorili olması da yer almaktadır. Bu nedenle diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir. Bu besin değerlerine ek olarak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve folat da içermektedir.

siyah mantar faydaları

 Siyah mantar faydaları nelerdir?

 • Antioksidan kaynağıdır.

Birçok mantarda olduğu gibi siyah mantar faydaları arasında da antioksidanlar bakımından zengin olması yer alır. Antioksidan bileşenler içermesi sebebiyle iltihap  ve diğer hastalıklara bağlı olan enfeksiyonlarla mücadeleyi kolaylaştırır. Siyah mantarda polifenol antioksidanlar vardır. Bu polifenoller kalp hastalıkları kanser gibi ciddi hastalıkların oluşma riskini en aza indirir.

 •  Bağırsak sağlığını korur.

Siyah mantar faydaları arasında bağırsaklara iyi gelmesi de vardır. Çünkü siyah mantarda prebiyotikler bulunur. Bu prebiyotikler bağırsaklardaki iyi bakterileri çoğaltırken kötü bakterileri öldürür. Böylece bağırsak hareketleri düzenlenir ve sindirim rahatlar.

 • Kolesterolü dengeler.

Siyah mantarda bulunan polifenoller, kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Aynı şekilde inme ve kalp krizi riski de azalır.

siyah mantar faydaları

 • Beyne iyi gelir.

Birçok mantarda olduğu gibi siyah mantarın da beyin fonksiyonlarını koruma özelliği vardır. Yapılana çalışmalara göre özellikle ileri yaşlarda görülen Alzheimer gibi hastalıkları engellemek için siyah mantar tüketilmelidir.

 • Karaciğer sağlığını korur.

Düzenli olarak siyah mantar tüketen kişiler karaciğerlerinin bazı maddelere karşı korunmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre siyah mantarda bulunan antioksidan bileşenler karaciğerin temizlenmesini ve dolayısıyla daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Sonuç olarak;

Çin mutfağında oldukça popüler olan siyah mantar, oldukça lezzetli bir besindir. Tüketmeden önce ıslatılarak yumuşatılmalı ve daha sonra pişirilmelidir. Siyah mantar faydaları ile daha sağlıklı bir yaşam sürmek için özellikle vegan ve vejetaryen beslenenler tüketmelidir.

Vegan yaşam ile ilgili daha fazla ipucu almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.