Soya Proteini Nedir? Soya Proteini Faydaları Nelerdir?

soya proteini faydaları

Soya fasulyesinden elde edilen soya proteini faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Bitkisel protein kaynağı olan soya fasulyesi, vegan beslenmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Soya sütü, soya yoğurdu, soya unu, tofu, soya sosu gibi vegan ürünler de soya fasulyesinden elde edilir. Soya proteini ise protein tozu olarak tüketilir. Vejetaryen ve veganlar için en iyi protein tozları arasında yer alır. Protein ihtiyacını karşılamak amacıyla tüketilir.

soya proteini faydaları

Soya proteini besin değeri nedir?

Soya fasulyesinin tanelerinden elde edilen soya proteininin 30 gramının besin değerleri şu şekildedir:

  • Kalorisi: 95
  • Yağ: 1 gram
  • Karbonhidrat: 2 gram
  • Lif: 1.6 gram
  • Protein: 23 gram
  • Demir: Günlük Değerin % 25’i (DV)
  • Fosfor: DV’nin % 22’si
  • Bakır: DV’nin % 22’si
  • Manganez: DV’nin % 21’i

soya proteini faydaları

Soya proteini faydaları nelerdir?

Kas yapmayı sağlar.

Protein, genellikle kas yapmak için kullanılır. Bitkisel protein tozları tam protein olmadığı için kas yapmak için yetersizdir. Ancak soya proteini tam proteindir. Yiyecekler yoluyla alınması gereken amino asitlerin tamamını karşılayabilir. Bu açıdan kas yapmak için soya proteini tüketmek oldukça faydalıdır.

Bezelye Proteini Nedir? Bezelye Proteini Faydaları Nelerdir?

Kalbe iyi gelir.

Yapılan araştırmalara göre soya proteini tüketimi kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kolesterolü dengelediği ve trigliseridlerin azalmasını sağladığı için kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engeller.

Yüksek Protein İçeren Tohumlar Nelerdir?

soya proteini faydaları

Laktozsuzdur.

Soya proteini faydaları arasında yer alan özelliklerinden biri de laktozsuz ve bitkisel olmasıdır. Hayvansal gıda tüketmeyen herkesin tüketebileceği bir besindir. Sütten elde edilmediği için laktoz içermez. Bu açıdan laktoz hassasiyeti olan kişiler de gönül rahatlığıyla tüketebilir.

İnek Sütünü Hayatınızdan Çıkarmak İçin Yöntemler

Zayıflama yardımcıdır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için protein ağırlıklı beslenmek önem taşır. Protein, iştahı dengeler ve yağ yakımını hızlandırır. Bu açıdan vegan ve vejetaryenler için diyet sürecinde soya proteini tüketimi faydalıdır

Kilo Verdiren Vegan Besinler Nelerdir?