Stresi Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

stresi azaltan yiyecekler

Sizin için stresi azaltan yiyecekler listesi derledik. Yediğimiz besinlerin nasıl hissettiğinizle çok fazla bir ilgisi vardır. Stresli olduğunuzda, canınız karamel serpilmiş bir çörek çekebilir ya da çikolata yemek isteyebilirsiniz. Ancak ne kadar çekici görünse de, ruh halinizi yükseltmez ve muhtemelen sizi daha da kötü bir ruh haline sokar. Çikolata ya da şekerlemeler stresi azaltan yiyecekler arasında değildir. Ancak pek çok farklı yiyecek stresi azaltmada etkili olmaktadır.

stresi azaltan yiyecekler

Peki stresi azaltan yiyecekler hangileridir?

Tatlı Patates

Tatlı patates beynin duygu durum düzenleyicisi olarak hizmet edebilecek bir kimyasal türü olan serotonin üretimini uyaran karmaşık karbonhidratlar açısından zengindir. Araştırmacılar, tatlı patateslerdeki bileşiklerin vücudun strese tepkisini düzenlemekten sorumlu hormon olan kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu belirtmektedir. Tatlı patatesler aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir.

Genellikle sakinliği teşvik etmek ve ruh halini iyileştirmek için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Ancak stresi azaltan yiyecekler arasında bulunan patatesi kızartarak değil fırınlama, haşlama ya da farklı yöntemlerle tüketmeniz gerekir.

Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze, düşük stres ve kaygı seviyeleri ile ilişkili bir mineral olan iyi bir magnezyum minerali kaynağıdır. Ek olarak, yeşil yapraklı besinler vücudun kendi başına üretemediği bir vitamin olan C vitamini bakımından zengindir. C vitamini eksikliği, artan stres seviyesiyle yakından ilişkilidir. Stresi azaltmak için ıspanak iyi bir yardımcı olabilir.

Ispanak ayrıca lahana, brokoli ve karnabahar gibi bol miktarda folat (B9 vitamini) içerir. Folat, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan bir beyin kimyasalı olan dopamin üretimini uyarır. Besin açısından yoğun bu yeşillikleri salatalara eklemek veya çiğ olarak yemek daha doğru olur. Ispanağı pişirmek ise bazı faydalarını ortadan kaldırabilir.

Avokado

Sert bir kabuğun altındaki avokado, stresi azaltan ve ruh halini iyileştiren beyin kimyasallarının üretiminde rol oynayan iyi bir B vitamini kaynağıdır. Bu doğal olarak oluşan kimyasallardan bazıları ayrıca kaygıyı önlemeye ve sinirliliği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca avokado, beyin ve göz sağlığı için önemli bir besin olan lutein sağlar. Lutein, hafızayı ve problem çözme yeteneğini geliştirir.

Avokado, kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve kalp ritimlerini stabilize etmeye yardımcı olur.  Avokado stresi azaltan yiyecekler arasında genellikle iyi yağ olarak adlandırılan bir yağ türü olan doymamış yağ içerir. Avokado parçalarını rengârenk bir salatada kullanın ya da ezerek zeytinyağı ile birlikte tüketin.

stresi azaltan yiyecekler

Bal Kabağı

Sonbaharın favorileri arasından yer alan pek çok sebze dahil olmak üzere özellikle kış kabağı, beyin ve kalp sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Çoklu doymamış yağ ailesinin bir parçası olan omega-3’ler, beynin hafızadan sorumlu bölgesine zarar verebilecek kronik stresin yıkıcı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olur. Bir diğer lezzetli seçenek için çekirdeklerini soğuk suda yıkayın, kurutun ve zeytinyağı ve biraz tuzla pişirin. Bal kabağı ve kabak çekirdeği stresi azaltmak için tercih edilebilecek önemli besinlerden biridir.

Sarı Biber

Portakallar genellikle en iyi C vitamini kaynağı olarak kabul edilse de, sarı dolmalık biber portakalların neredeyse iki katı kadarını ve şeker bakımından ise yarısından daha azını içerir. C vitamini bağışıklık sistemini destekler ve stres altındayken vücudun salgıladığı kortizol hormonunun düzenlenmesine yardımcı olur. Sarı biberler çok çabuk kururlar.  Bunun için buzdolabının daha temiz çekmecesinde saklayın ve nem kaybını önlemek için nemli bir kağıt havlu ekleyin. Stresi azaltan yiyecekler arasında sarı biber diyetinize eklemeniz gereken besinler arasında yer almaktadır.

Börülce

Bu sağlıklı baklagiller size yıl boyunca pek çok fayda sağlar. Börülce, mercimek, soya fasulyesi, lima fasulyesi ve yer fıstığı sinir yatıştırıcı tiamin (B1 vitamini) açısından zengindir. Tiamin bazen bir anti-stres vitamini olarak tanımlanır. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun strese direnme yeteneğini destekler. Stresi azaltmak için haftada iki üç kez börülce ve baklagiller tüketmek oldukça yararlı olacaktır.

stresi azaltan yiyecekler

Pancar

Gergin ve stresli hissediyor musunuz? Eğer stresliyseniz tabağınıza bir porsiyon magnezyum açısından zengin pancar ekleyebilirsiniz. Magnezyum, ruh halinin düzenlemesinde önemli bir rol oynayan beyin kimyasalı serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Serotonin eksikliği anksiyete, yorgunluk ve sinirliliğe neden olabilir. Magnezyum eksikliğinin belirtileri ile stres belirtileri birbirine benzemektedir.

Stres, magnezyum kaybına neden olabilir ve buna karşılık magnezyum eksikliği vücudun strese karşı duyarlılığını artırabilir. Pancar hazırlamak için onları haşlayabilir, buharda pişirebilir veya kızartabilirsiniz. Kırmızı veya sarı pancarı tercih edebilirsiniz. İkisi de aynı faydaları sunabilmektedir. Stresi azaltmak için pancar diğer besinlerle birlikte oldukça yararlı olacaktır.

Brokoli

Bu hızlı büyüyen sebze, harika bir C vitamini kaynağıdır. Aslında brokoli, C vitamini içeriğinde portakallardan iki katı oranında daha iyi performans gösterir. 100 gr pişmiş brokoli, 100 gr portakalın neredeyse iki katı kadar C vitamini içerir. Bu vitaminin eksikliği, daha yüksek stres seviyeleriyle ilişkidir.

Ayrıca, magnezyum açısından en zengin besinler arasında yer almasa da brokoli, bu mineralin önemli bir miktarını sağlar. Brokoli stresi azaltan yiyecekler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte stresli hissettiğinizde çikolatadan daha çok yararlı olduğu daha doğru bir gerçektir.

Badem

Sabah evden çıkmadan önce bir avuç badem almak stresi azaltmak için iyi bir tekniktir.  Böylece gününüz beklediğinizden daha az stresli geçebilir. Badem, vücudun stresi kontrol etmesine yardımcı olan zengin bir B vitamini kaynağıdır.

Badem yemek baskı altındayken hızlanan kalp atışlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bademle birlikte ceviz, fıstık ve fındık gibi kuruyemişler de stresi azaltan yiyecekler arasında önemli bir yerdedir.

 

İlginizi çekebilir: Jackfruit Nedir? Jackfruit Faydaları Nelerdir?