Su Kefiri Nedir? Su Kefiri Faydaları Nelerdir?

su kefiri faydaları

Vücut sağlığını koruyan su kefiri faydaları nelerdir? Sağlıklı, dengeli ve vegan beslenmede doğru besinleri seçmek de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tüketmeyi tercih ettiğimiz besinlerin faydalarını da göz önünde bulundurmalıyız. Kefir, son zamanlarda bağırsak sağlığı için en faydalı besinlerden biri olarak bilinmektedir.

Kefirin içeriğinde bulunan probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağırsak hareketi sağlar. Ancak vegan beslenmede süt ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünler tercih edilmediği için kefir de içilmez. Son dönemde veganların da tüketebildiği ve aynı faydayı sağlayan su kefiri ön plana çıkmıştır. Peki su kefiri faydaları nelerdir?

su kefiri faydaları

Su kefiri nedir?

Bakteriyel fermentasyon amacıyla bir çeşit kültürün yaratılması ile hazırlanan kefir çeşididir. Mikrobiyal kültürler kullanılarak fermente edilen bir tür içecektir. Kefirde bulunan bakteriler mikroorganizmalar ve mayalardan oluşan bir kolonidir. Süt ya da su ile kullanılarak içeceğe dönüşürler. Kefir mayasının suyu fermente etmesi için ve suyun içinde bu kültürlerin gelişebilmesi için suyun uygun bir ortama sahip olması gerekir. Doğru noktalara dikkat ederek siz de evde su kefiri yapabilirsiniz.

su kefiri faydaları

Su kefiri faydaları nelerdir?

 • Su kefiri, tıpkı normal kefir gibi probiyotik bir besindir. Bu açıdan sindirim sistemini rahatlatır. Canlı mikroorganizmalar içerdiği için sindirimin yavaşlamasını önler.
 • Su kefiri sayesinde bağırsaklarda bulunan laktik bakteri sayısı artar. Bu da bağırsak florasının iyileşmesini sağlar. Vücut patojenlerden arındığı için çok daha sağlıklı bir hale gelir. Bağırsak sağlığı için su kefiri son derece etkilidir.
 • Yapılan araştırmalara göre su kefirinin içeriğinde bulunan bakteriler, vücuda zararlı olan bakterilerin büyümesini engellemektedir. Bu sebeple su kefiri, antibakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Su kefiri, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırır. Kolesterol seviyelerini düzenleyerek kalp krizi riskini oldukça düşürür.
 • Su kefiri, izotonik bir içecek olduğu için vücuttaki su kaybını giderir.
 • Su kefiri faydaları arasında diyet dostu olması da vardır. Oldukça düşük kalorili olduğu için diyet yaparken de tüketilebilecek bir içecektir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi de kolaylaştırır.

su kefiri faydaları

Su kefiri nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 litre maden suyu
 • 3 yemek kaşığı şeker kamışı şekeri
 • Yarım limon (isteğe bağlı)
 • 3 tepeleme yemek kaşığı su kefiri taneciği

Yapılışı:

 1. Maden suyunu cam kaba döktükten sonra kefir taneciklerini, limon suyunu ve şekeri de ekleyin.
 2. Tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Dilerseniz kabın kapağını kapatıp çalkalayabilirsiniz.
 3. Elde ettiğiniz bu karışımı oda sıcaklığında 2-3 gün bekletin.
 4. Beklettikten sonra tüketebilirsiniz.