Trombosit Arttıran Vegan Yiyecekler Nelerdir?

trombosit arttıran vegan yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için trombosit arttıran vegan yiyecekler tüketmek önemlidir. Trombositler, kandaki en önemli bileşenlerdendir. Bu renksiz hücrelerin en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu sayede kan kaybına bağlı ölümü engeller. Bazı hastalıklar kandaki trombosit sayısının azalmasına sebep olur. Bunu engellemek için trombosit arttıran vegan yiyecekler tüketmek önemlidir. Bu yiyecekler herkesin tüketebileceği yiyeceklerdir. Hayvansal olmadıkları için veganların da tüketebileceği besinlerdir.

trombosit arttıran vegan yiyecekler

İşte trombosit arttıran vegan yiyecekler listesi!

Papaya

Kandaki trombosit miktaırnı arttırmak için papaya tüketmek oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar papaya tüketiminin trombositleri arttırmak için oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Papaya Faydaları Nelerdir? Papaya Besin Değerleri

Buğday çimi

Kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve hemoglobini arttırmaya yardımcı olan buğday çimi tüketimi de önemlidir. Buğday çimini smoothie şeklinde tüketebilirsiniz.

Nar

Antioksidanlar bakımından zengin olmasıyla bilinen nar da trombosit arttıran vegan yiyecekler arasındadır. Nar aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir ve iltihabı önler.

Bin Derde Deva Narın Faydaları Nelerdir?

trombosit arttıran vegan yiyecekler

Kabak

A vitamini bakımından zengin olan kabak da trombosit miktarını arttırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda vücudun ürettiği proteinleri düzenleme konusunda da etkilidir. Protein hücrelerinin düzenlenmesinin trombosit sayısını yükseltme etkisi de vardır.

Yeşil Kabak Faydaları Nelerdir? Yeşil Kabak Besin Değerleri

C vitamini açısından zengin yiyecekler

Portakal, kivi, limon, brokoli gibi C vitamini bakımından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmek de trombosit üretimini iyileştirme konusunda etkilidir.

C Vitamini Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, maydanoz, kara lahana, taze soğan gibi yeşil yapraklı sebzelerin en önemli özelliği antioksidanlar ve K vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu sebzeleri bol bol tüketerek kandaki trombosit miktarını arttırmak mümkündür.

Antibiyotik Etkili Vegan Besinler Nelerdir?

Hint bektaşi üzümü

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen hint Bektaşi üzümü de trombosit üretimini arttırmak için tüketilebilir.