Vitamin Deposu Kış Meyveleri Nelerdir?

kış meyveleri

Vegan beslenirken vitamin ve mineral eksikliği yaşamamak için kış meyveleri tüketmek son derece önemlidir. Çünkü kış meyvelerinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliği vardır. Mevsiminde tüketilen meyveler sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlayabilirsiniz. Vücut direncini arttırmanın yanı sıra bu meyveler birçok vegan tarife de lezzet kazandırır. Eğer vegan sofralarınızı çeşitlendirmek istiyorsanız mutlaka bu kış meyvelerini mutfağınızda bulundurun. O halde vakit kaybetmeden leziz ve besleyici kış meyveleri listesine göz atmaya ne dersiniz?

kış meyveleri

İlginizi çekebilir: Kivi Faydaları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?

İşte bağışıklığınızı güçlendirecek kış meyveleri listesi!

Elma

Her mevsimde tüketilse de kış aylarında çok daha lezzetli ve tazedir. Elmanın diyet beslenmede de yeri ayrıdır. Lif açısından zengin bir meyve olması sebebiyle bağırsak hareketlerini arttırır. Kış aylarında kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız bol bol elma tüketmelisiniz. C ve E vitaminleri bakımından zengin olduğu için cildi de kış soğuklarından korur.

Ayva

Kış meyveleri dendiğinde akla ilk gelenlerden biri ayvadır. Sert yapılı bu meyve, özellikle tatlı tariflerinde sıklıkla kullanılır. Ayvanın reçeli de oldukça sevilir. Ayvayı direkt olarak tükettiğinizde vitamin ve minerallerinden daha fazla faydalanabilirsiniz. Ayvada A, B, C vitaminleri ve lif, kalsiyum ve potasyum da bulunmaktadır.

Mandalina

Yine kış meyveleri arasında en popüler olanlardan biri ile devam ediyoruz. Mandalina kendiliğinden dilimli bir meyve olduğu için tüketilmesi en kolay meyvedir. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içerir. Bu sayede bağışıklığınızı güçlendirmenin en lezzetli yolu bol bol mandalina tüketmektir.

kış meyveleri

İlginizi çekebilir: Mandalinanın Faydaları Nelerdir? Mandalinanın Besin Değeri

Nar

Yaz meyvesi sanılsa da kışın başında raflarda yerini alan bir meyvedir. Narın en önemli özelliklerinden biri antioksidanlar bakımından zengin olmasıdır. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırır ve metabolizma hızını arttırır.

Portakal

Mandalina ile birlikte ne çok tüketilen kış meyveleri arasında portakal da yer alır. Portakalın C vitamini oranı yüksek olduğu için vücut direncini arttırır. Böylece kış hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.

Kivi

Diğer kış meyvelerine göre çok daha fazla C vitamini içermektedir. Bu açıdan özellikle grip başlangıcında bol bol kivi tüketilirse hızlı bir şekilde iyileşmek mümkündür. Kivi aynı zamanda antioksidanlar da içerdiği için kansere karşı koruma sağlar.

kış meyveleri

İlginizi çekebilir: Armut Faydaları Nelerdir? Armut Neye İyi Gelir?

Armut

Lif zengini armut da yine vücut direncini arttıran meyvelerden biridir. Tıpkı ayva gibi lif açısından zengin olduğu için mide ve bağırsak problemlerine karşı koruma sağlar.

Greyfurt

Genellikle diyetler tüketilmesi önerilse de aslında greyfurt herkes için faydalıdır. C ve E vitamini bakımından zengindir. Hücrelerin hızlıca onarılmasını sağladığı için faydalıdır. Greyfurtun diyetlerde tüketilmesinin en önemli sebeplerinden biri ise yağ yakımını hızlandırmasıdır.

Kestane

Kestane birçok kişi için bir kuru yemiş olsa da aslında bir meyvedir. Kış aylarında raflarda yerini alan kestanenin en önemli özelliği selenyum bakımından zengin olmasıdır. Kas ve kemikler için oldukça faydalı olan kestane aynı zamanda stresle mücadelede de oldukça etkilidir.