Wasabi Nedir? Evde Wasabi Nasıl Yapılır?

Wasabi nedir

Wasabi, özellikle televizyon ve internet dizileri ile ülkemize kadar ismini duyurmuş olan acı bir sos türüdür. Özellikle uzak doğu ülkelerinde tercih edilen bu sos acılığı ile bilinmekte.

Uzak doğu ülkelerinde tercih edilen ve en çok Japonya bölgelerinde tercih edilen Wasabi nedir? 

Wasabi nedir?

Orijinali Japonya semalarında bulunan bu sos, Japon turpu olarak da bilinen bir turp türünün birkaç işlemden geçmesi sonrasında elde edilir. Yüksek acı oranı ile öne çıkan bu sos, baharat olarak sofralarda kullanılmakta.

Özellikle Japon turpunun kök kısmında bulunan acı bölgeler ile yapılan bu sos, acı biberlerin pek çok kat üstünde acılar vermekte. Tadını deneyimleyenlerin hardal acılığına yakın ancak bu acılığın kat ve kat üstünde bir tadı olduğunu belirtmekte. Wasabi nedir sorusunu yanıtladığımıza göre diğer bilgilere geçebiliriz.

Wasabi nedir

Wasabi hangi ülkeye özgüdür?

Wasabi olarak bilinen, deneyimleyenlerin kendilerine göre “dünyanın en acı sosu” dediği sos hangi ülkeye özgüdür?

Wasabi aslen uzak doğu ülkeleri tarafında üretilen ve tüketilen bir sos türüdür, Her ne kadar geçmişi pek derin olmasa da günümüzdeki bilgilere göre Wasabi Japonya’ya aittir. Japonya’nın vadi ve nehir yataklarının içlerinde doğal olarak yetişen bu bitkinin kökleri Wasabi sosu elde edilmek için kullanılmaktadır.

Wasabi’nin pek bilinmeyen özellikleri arasında hazırlandıktan sonra 15 dakika içinde tüketilmesi gerektiğidir. Wasabi sosu, 15 dakikalık bir zaman zarfı sonrasında acılığını yitirerek tatsız bir sos haline gelmektedir.

Özellikle uzak doğu mutfaklarında Wasabi sosunu Sushi ve pilav gibi yiyeceklerin arasına koyarak tüketilme ömrünü daha da uzun hale getirmektedirler.

Wasabi nasıl yenir?

Wasabi nedir sorusundan sonra en çok merak edilen soru da nasıl yenileceğidir. Daha önce Wasabi yememiş olanların dikkatine, yaşayacağınız acı panik yaşamanıza bile neden olabilir. Özellikle sürekli olarak acı tüketen birisi değilseniz Wasabi’nin acısı sizi oldukça şaşırtacaktır. Peki, Wasabi nasıl yenir?

Wasabi normal bir yemek sosu gibi kullanılabilir. Özellikle 15 dakika içerisinde acılığını yitirmesi nedeni ile gittiğiniz uzak doğru restorantlarında isteğiniz üzerine özel olarak hazırlanırlar. Sushi, noodle veya pirinç topçukları ile birlikte kullanabileceğiniz wasabi sosları, yoğun baharat gerektiren yemek türlerinde de kullanılabilmektedir.

  • Restoranlarda yiyorsanız size sunulan tabağı alın.
  • İçerisine pirinç topunu, sushinizi veya farklı türden baharatlı yiyeceğinizi batırın.
  • Dikkat! Ketçap, Hardal veya Mayonez gibi kullanılmamalı ve bir parça dokundurmalısınız.

Bunun yanı sıra Wasabi sosunu pişirdiğiniz yemeğinizin içine bir parça olacak şekilde bırakabilir tüm yemeğinizin o acı sos ile soslanmasını sağlayabilirsiniz.

Wasabi nedir

Evde Wasabi nasıl yapılır?

Wasabi nedir ve nasıl yenir sorusuna ek olarak evde nasıl yapılacağı da merak konusu. Wasabi her ne kadar dışarıdan bulabileceğiniz bir sos türü gibi gözüküyor olsa da genel olarak satılan ürünler gerçek Wasabi değillerdir. Gerçek Wasabi sosunu evinizde yapabilmek için ihtiyacınız olan şey Japon turpu köküdür.

Evde Wasabi yapmak için bu adımları takip edebilirsiniz, ancak dediğimiz gibi ihtiyacınız olan malzemelerin başında Japon Turpu bir de bunu rendelemek için özel olarak hazırlanmış olan Oroshigane rendesine ihtiyacınız var.

  • Japon turpunu alın, detaylı şekilde yıkayın ve kurutun.
  • Keskin bir bıçak ile yaprak kısımlarından tutup çevirerek köküne kadar soyun.
  • Kök kısmına ulaşıp inceltmeye başladığınızda asıl acı olan noktaya ulaşmaya başlamışsınız demektir.
  • Soyduğunuz kök kısmını özel olarak üretilmiş olan Oroshigane rendesi yardımı ile rendeleyin ve Wasabi sosunu elde edin.

Elde ettiğiniz Wasabi sosunu en acı hali ile tüketmeniz için 15 dakika süreniz bulunuyor, bu süre içerisinde Wasabi sosunuza kıvam katmak için onu tahta kaşık ile ezerek birkaç kere karıştırabilirsiniz. Anında kıvam alarak genel Wasabi kıvamına ulaşacaktır. Wasabi nedir sorusundan sonra bu japon turpunu nerede bulacağınızı da merak ediyor olabilirsiniz.

Japon Turpu Nereden Bulunur?

Japon Turpu olarak da geçen Wasabi nedir sorusunun yanı sıra  Wasabi Bitkisi nasıl bulunur? Nereden bulunur ve alınır? sorusu da kafalarda yer alır. Wasabi olarak bilinen Japon Turpu bitkisini Maalesef ülkemizde bulmanız pek mümkün değil.

Söz konusu sos malzemesi olan Japon Turpu, ülkemizde bulunmadığı gibi Kilogram fiyatı 250 Dolar gibi bir fiyat ile de satılmaktadır.

Uygun ortam ve koşul sağlandıktan sonra evinizde yetiştirebileceğiniz bu bitkiyi, evinizde yetiştirerek elde etmeniz mümkün ancak tohumu bulmak ve bunu doğru şekilde yetiştirmek de sandığınız kadar kolay bir işlem değil.

 

İlginizi çekebilir: Yosun Faydaları Nelerdir? Yosunun Besin Değeri Nedir?