Yer Elması Nedir? Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

yer elmasının faydaları

Nişastalı, beyaz renkli ve sert bir kök sebze olan yer elmasının faydaları nelerdir? Kuzey Amerika’ya özgü yer alması, Türkiye’de de sıklıkla yetiştirilir. Yer elması, birçok tarifte kullanılabilen çok yönlü bir kök sebzedir. Lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından da son derece faydalıdır.

Yer elması, yüksek miktarda vitamin ve mineraller içerir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilen yer elmasının en sık kullanıldığı tarifler sulu yemekler, çorbalar ve salatalardır. Birçok atıştırmalık tarifinde de kullanılabilen yer almasının faydaları ve diğer özelliklerini görmeye ne dersiniz?

Yer elması nedir?

Yer elması, yumrulardan oluşan bir tür kök sebzedir. Ay çiçeğigiller familyasına aittir. Yer almasının yumrulu olan kısmı aslında toprak altında yetişmiş kısmıdır. Yer elması bitkisinin devamında üzerinde sarıçiçekler açan bir bitki vardır. Ay çiçeğigiller ailesine ait olduğu için bu çiçek kısmı da tıpkı bir ayçiçeğine benzer. Yer almasının tüm dünyada 200’den fazla çeşidi vardır.

yer elmasının faydaları

Yer elmasının faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineral deposu yer almasının faydaları şunlardır:

Sindirim sistemine iyi gelir.

Yer almasında B1 yani tiamin de dahil olmak üzere, B vitaminleri bolca bulunur. İçeriğinde bulunan tiaminin görevi, midedeki hidroklorik asit üretimini desteklemesidir. Midede, hidroklorik asit eksikliği olduğunda protein sindirimi bozulur ve mide ağrıları baş gösterir. Yer almasının lif bakımından zengin olması da yine sindirim sistemini rahatlatan özelliklerinden biridir.

Kolesterolü dengeler.

Yer elmasında çözünebilir lif bulunduğu için kolesterol seviyelerini dengede tutmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yer elmasında bulunan lif, kan basıncını ve inflamasyonu azaltır. Böylece kalp sağlığını da korur.

Kan basıncını düşürür.

Yüksek miktarda potasyum içermesi ve sodyum bakımından düşük olması kan basıncını düşürücü etki yapmaktadır. Bir fincan yer almasında 6 mg sodyum ve 643 mg potasyum bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan lif de yine kan basıncının düşmesi konusunda etkilidir.

yer elmasının faydaları

Kolon kanserine karşı korur.

Yer elmasının faydaları arasında bahsedilmesi gereken en önemli özelliği de kolon kanserini önlemesidir. Yapılan araştırmalara göre  doğrudan olmasa da yer elmasında bulunan liflerin kolon kanseri riskini azalttığı saptanmıştır.

Antioksidan kaynağıdır.

Yer elmasının faydaları arasında antioksidan bakımından zengin olması da vardır. A, E ve C vitamini gibi antioksidan vitaminler içermektedir. İçeriğindeki bu vitaminler karotenler gibi flavonoid bileşikler ile birlikte çalışarak vücuda zarar veren serbest radikalleri bloke eder. Böylece iltihaplanma, kanser, viral hastalıkların oluşmasını da önler.

Kabızlığa iyi gelir.

Lif bakımından zengin olan yer alması bağırsak sağlığı için son dedece faydalıdır. Sindirimi rahatlatır ve bağırsakları harekete geçirir. Böylece kabızlığı önler ve iyileştirir.

Kemikleri güçlendirir.

Potasyum bakımından zengin olan yer elmasının faydaları arasında kemik sağlığını koruması da vardır. Potasyum kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra kasları ve kalbi de korur.

 

İlginizi çekebilir: Fırında Yer Elması Tarifi Nasıl Yapılır?