C Vitamini Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

C vitamini kaynağı vegan

Sağlığımız için en gerekli vitaminlerden biri olan C vitamini kaynağı vegan yiyecekleri keşfetmeye ne dersiniz? Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunur. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirir. Vücudumuzun birçok işlevinde gerekli olan bu vitamini birçok vegan yiyecekten almak mümkündür. Vücudumuz C vitaminini üretemediği ve depolamadığı için düzenli olarak C vitamini içeren yiyecekler tüketmemizde fayda vardır. C vitamini eksikliği birçok sağlık problemine sebep olur. Bağışıklık sistemi düştüğünde çoğu hastalığa davetiye çıkar. İşte sizin için C vitamini kaynağı vegan yiyecekler listesini derledik!

C vitamini kaynağı vegan

C vitamini kaynağı vegan yiyecekler hangileridir?

Kuşburnu

C vitamini bakımından zengin bir meyve olan kuşburnu, sağlığımız açısından son derece faydalıdır. 6 adet kuşburnu, 119 mg C vitamini içerir. Bu da günlük ihtiyacımızın %132’si anlamına gelmektedir.

Acı biber

Bir adet yeşil acı biberde 109 mg C vitamini bulunmaktadır. Bir tane acı biber tüketerek günlük olarak almanız gereken C vitamini miktarının %121’ini karşılayabilirsiniz. Acı biber C vitamininin yanı sıra kapsaisin de içerdiği için inflamasyonu azaltır.

Tatlı Sarı Biber

Yarım fincan sarı biber, 137 mg C vitamini içerir. Bu da günlük alınması gereken miktarın %152’sidir.

Kuş üzümü

Yarım fincan kuş üzümü 101 mg C vitamini içermektedir. Bu da günlük alınması gereken miktarın %112’sine tekabül etmektedir. Kuş üzümü aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan flavonoidler bakımından da zengindir.

C vitamini kaynağı vegan

Kekik

Portakaldan üç kat fazla C vitamini içeren taze kekik, özellikle boğaz ağrısı ve solunum yolu rahatsızlıkları için oldukça faydalıdır. 28 gram taze kekik 45 mg C vitamini içerir. Bu, günlük alınması gereken C vitamini miktarının %50’sini karşılar.

Maydanoz

8 gram taze maydanoz 10 mg C vitamini içerir. Günlük olarak alınması gereken miktarın %11’ini karşılar. Maydanoz tüketimi düzenli olduğunda kansızlığın önlenmesi de mümkündür.

Kale lahanası

Turpgil bir sebze olan kale lahanasının bir fincanında 80 mg C vitamini bulunur. Bu şekilde günlük ihtiyacınızın %89’unu karşılamanız mümkündür. Kale lahanasında C vitamininin yanı sıra K vitamini, lutein ve zeaksantin de bulunmaktadır.

Kivi

C vitamini kaynağı vegan yiyecekler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri kividir. Bir adet kivi, 71 mg C vitamini içermektedir. Günde bir tane kivi tüketerek günlük alınması gereken C vitamini miktarının %79’unu karşılayabilirsiniz.

C vitamini kaynağı vegan

İlginizi çekebilir: Brokoli Faydaları Nelerdir? Brokolinin 13 Faydası

Brokoli

Yarım fincan pişmiş brokolide 51 mg C vitamini bulunmaktadır. Bu da günlük alınması gereken miktarın %57’sidir. Turpgil bir sebze olan brokoli de bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Brüksel Lahanası

Vegan beslenmede sıklıkla tüketilen Brüksel lahanasının yarım fincanı, 49 mg C vitamini içerir. Bu da günlük ihtiyacın %54’ünü karşılamaktadır.

Limon

C vitamini kaynağı vegan yiyecekler arasında limon da vardır. Bir adet limon, 83 mg C vitamini içermektedir.