Folat İçeren Vegan Yiyecekler Nelerdir?

folat içeren vegan yiyecekler

Vegan beslenirken folat içeren vegan yiyecekler tüketerek vitamin ve mineral eksiğinizi kapatabilirsiniz. Vegan beslenmede besin değeri yüksek yiyecekler tüketmek önemlidir. Folat da kırmızı kan hücresi oluşumunu desteklemek için önemli bir vitamindir. B9 vitamini olarak da bilinen folat, özellikle bitkisel beslenmede kolayca alabileceğiniz bir mineraldir. O halde hazırsanız folat içeren vegan yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz?

Folat içeren vegan yiyecekler nelerdir?

folat içeren vegan yiyecekler

Ispanak

Folat, C ve K vitaminleri ve kalsiyum gibi önemli vitamin ve mineraller içeren ıspanak vegan beslenmenin de olmazsa olmazıdır. Bir fincan çiğ ıspanak, günlük olarak almanız gereken folat miktarının %15’ini karşılamaktadır. Ispanağın yanı sıra diğer yeşil yapraklı sebzeler de folat ihtiyacını gidermek için son derece etkilidir.

Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

Börülce

Bitkisel protein kaynağı olan börülce, vegan beslenenlerin tüketmesi gerekenlerden biridir. Proteinin yanı sıra folat, demir, magnezyum, lif bakımından da zengindir. Yarım fincan pişmiş börülce tükettiğinizde günlük olarak almanız gereken folat miktarının %26’sını karşılayabilirsiniz. Minerallerin yanı sıra A ve K vitamini açısından da zengindir.

Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir? Kuru Börülcenin Besin Değerleri

Brokoli

Çiğ brokoli tüketerek folat eksiğinizi en iyi şekilde giderebilirsiniz. Bir fincan çiğ brokoli tükettiğinizde günlük olarak almanız gereken folat miktarının %14’ünü karşılayabilirsiniz.

Brokoli Faydaları Nelerdir? Brokolinin 13 Faydası

Brüksel lahanası

Zeytinyağlı brüksel lahanası, vegan sofralara yakışan lezzetlerden biridir. Yarım fincan Brüksel lahanası tüketerek günlük alınması gereken folat miktarının %12’sini karşılayabilirsiniz. Brüksel lahanası, folatın yanı sıra C ve K vitaminleri ile lif bakımından zengindir.

folat içeren vegan yiyecekler

Avokado

Avokado, sağlıklı yağların yanı sıra folat bakımından da zengindir. Vegan tariflerde sıklıkla kullanılan bu besin, sağlıklı beslenmenin de olmazsa olmazıdır. Yarım avokado ile günlük olarak almanız gereken folat miktarının %15’ini karşılamanız mümkündür.

Avokado Faydaları Nelerdir? Avokadonun Besin Değeri

Bezelye

Her türlü tarife çok yakışan bezelye, besin değeri açısından oldukça değerlidir. Folat, K vitamini, manganez içeren bezelyeyi vegan sofralarınızdan eksik etmemenizde fayda vardır. Yarım fincan pişmiş bezelye ile günlük folat alımının %13’ü karşılanabilir.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir? Bezelyenin Şaşırtıcı 8 Faydası

Muz

Folat içeren vegan yiyecekler arasında muz da vardır. Potasyum zengini olmasıyla bilinen muz aynı zamanda folat da içerir. Bir orta boy muz tükettiğinizde günlük olarak almanız gereken folat miktarının %6’sını karşılayabilirsiniz.

Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun 8 Faydası