Kanser Önleyici Besinler Nelerdir?

kanser önleyici besinler

Sizin için derlediğimiz kanser önleyici besinler listesine göz atmaya ne dersiniz? Yapılan kanser araştırmalarında kanserin ortaya çıkışında yediğimiz sağlıksız besinlerin payı olduğu ortaya çıkmıştır. Fazla miktarda kimyasallara maruz kalmak, olumsuz çevre koşulları, fazla alkol tüketimi, hareketsizlik, sağlıksız yağ tüketimi, aşırı tuz tüketimi ve sağlıksız fast food tüketiminin artışı, liften yoksun kalma, yeterince sebze ve meyve tüketmemek kanser olma riskini. Peki kanser önleyici besinler hangileridir? Hazırsanız başlayalım.

İşte kanser önleyici besinler listesi!

Siyah üzüm ve kırmızı üzüm

Üzümün içerdiği resveratrol v eantioksidan, anti tümör karşıtı, antimikrobiyal etkileri sayesinde kanserin ilerleyen aşamalarında engelleyici ve durdurucu etkiye sahiptir. Ayrıca resveratrol içeriğinin Alzheimer hastalığının iyileştirmede olumlu bir katkısı olduğu da tespit edilmiştir. Meme kanseri ve deri kanseri için önerilmektedir.

kanser önleyici besinler

Soya fasulyesi

Kanser önleyici besinler arasında soya fasulyesi de yer alır. Yapılan bilimsel çalışmalarda mesane kanserine karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Yeşil çay

İçerdiği polifenol sayesinde kanser karşıtıdır. Özellikle bağırsak ve mide kanseri için etki göstermektedir. Kanseri yavaşlatıcı ve büyümeyi engelleyici özelliği ile yapılan bilimsel çalışmalarda olumlu etkiler göstermektedir. Kuversiten içeriği ile tam bir kanser önleyicidir. Vücuttaki inflamasyonu da azaltmaktadır. Akciğer, prostat kanserlerinde tedaviyi destekleyici olarak tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal

Yapılan bilimsel araştırmalarda zerdeçalın kanser tedavisine yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Antioksidan bakımından da zengindir. İçerdiği kurkumin ile kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını önler.

Brokoli, lahana, karalahana

Lahana, karalahana, brokoli gibi sebzelerin içeriğinde olan glukosinolatlar kansere savaş açmaktadır. Aynı zamanda beta karoten içermektedir.  Karalahana içerisindeki demir, potasyum ve demir içermektedir. Sülfür içeriği ile kanser karşıtıdır. Antioksidan çeşidi olan beta karotenin vücutta biriken zararlı maddelerin atılımını kolaylaştırdığı gibi bağırsak, mide, yemek borusu gibi kanser türlerinde tedaviyi destekleyici olarak tavsiye edilmektedir.

Sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğan a bulunan sülfitler bağışıklık sisteminin dayanıklılığını artırır. A vitamini, kükürt ve kalsiyum da içermektedir. Oluşan tümördeki hücrelerin çoğalmasını engeller. Kanserin oluşumunu engelleyici özellikleri bulunmaktadır. Akciğer, lösemi ve kolon kanserleri için koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Limon ve mandalina

Kanser önleyici besinler arasında limon ve mandalina da vardır. Limon ve mandalina kanser karşıtı ve kanser tedavisinde destek niteliğinde kullanılmaktadır. C vitamini içeriği ile güçlü bir antioksidandır. C vitamini vücut bağışıklığını güçlendirir ve diğer hastalıklara karşı da direnç oluşturur. Limon kabuğunda yer alan D Limonen önemli bir kanser koruyucu içeriktir. Deri, pankreas, mide, karaciğer, meme kanserlerinde tavsiye edilmektedir.

kanser önleyici besinler

Keten tohumu

Kanser için yapılan çalışmalarda keten tohumu tüketmenin özellikle meme ve deri kanserinde kanserinin oluşmasını ve yayılmasını önlediği etkisi ortaya konmuştur.

 Turp

Turp, flavonoid açısından zengindir. Glukosinolatlar ve lif de barındırması sebebiyle birçok kanser tedavisi sürecine destek olmaktadır.

Ispanak

Ispanağın içerisinde olan lutein, karoten ve folik asit kansere karşı iyi birer koruyucudur. Mide ve ağız kanseri türlerine karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır.

Domates

Domatesin kırmızı renkli olmasını sağlayan likopen, kanser hücrelerini durduran bir özelliğe sahiptir. Rahim ağızı kanseri için destek niteliğinde tavsiye edilmektedir.

Çörek Otu

Çörek otunun içinde yer alan timokinon kanser karşıtı ve kanser hücresinin oluşumunu engellemektedir. Bağışıklığı güçlendiren çörek otu ayrıca iltihap karşıtıdır.

Yaban mersini

Yaban mersinine rengini veren antosiyanin DNA hasarını önlemektedir. Kanserin ilerlemesine engel olup inflamasyonu azaltır. Stiben ve flavanoid içeriği ile kansere karşı koruma sağlar.

kanser önleyici besinler

Zencefil

Zencefil antimikrobiyal, mantar önleyici, antiviral özellikleriyle güçlü bir besindir. Zencefilin sindirim sağlığına iyi geldiği ve yapılan bilimsel çalışmalarda glutatyon karşıladığı tespit edilmiştir. Karaciğer ve sindirim sistem kanserleri için destekleyicidir.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının içeriğinde yer alan magnezyum, folik asit, A ve K vitaminleri ile bağışıklığı güçlendirmektedir. Kolojen üretimini de destekler.

Ginseng

Ginseng hipertansiyon, hipertansiyon, insülin direncine karşı olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Mikrobik enfeksiyon durumlarına karşı korumaktadır.

Zeytinyağı

Kanser önleyici besinler arasında zeytinyağı da vardır. Zeytinyağı antimikrobiyal etkisi, inflamasyonu önleyici, yaşlanma karşıtı olması, ciltte oluşan hasar önleyici olması ve zengin antioksidan içerikleri ile kanseri engeller.

 

İlginizi çekebilir: Akciğere İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?