Kilo Alıp Verme Döngümü Aristo Diyeti İle Kırdım

Aristo diyeti benim hayatımı değiştirdi. Hayatım boyunca kendimi diyet yaparken buldum. Bu süreç benim için sonsuz gibiydi. Birbirinden farklı çok fazla diyet programı denedim. Her duyduğum diyeti uygulamak istiyordum. Aslında kilo vermek konusunda başarısız değildim. Uyguladığım bazı diyetlerde gerçekten başarılı olmuştum. Kilo verebilmiş olsam da bu diyetleri yapmayı bıraktığımda iki katı olarak geri alıyordum. Artık beni arada bir gören arkadaşlarım bile bir bakıyorum zayıfsın bir bakıyorum şişmansın demeye başlamışlardı. Ben de geriye dönüp fotoğraflarıma göz attığımda yılın yarısında zayıfsam yarısında şişman olduğumu görüyordum. Artık kilomu takip etmeyi bile bırakmıştım.

Başlangıçta artık verdiğim kiloları kesinlikle geri almayacağım ve diyeti bırakmayacağım diye kendime söz veriyordum. Ama yaptığım diyetler beni o kadar çok zorluyordu ki birkaç ayın sonunda pes ediyordum. En başta katı kurallar beni motive etse de bir süre sonra bu üzerimde büyük bir baskı uyandırıyordu. Yasak olduğu için sürekli kafamda yasak yiyeceklerin fotoğrafları dolanıyordu. Böyle olunca da diyeti sürdürmek gittikçe daha zor hale geliyordu.

aristo diyeti

Yine yaptığım bir diyeti bırakmamın üzerinden 1 ay geçmişti ve ben iki hatta üç katı kilo aldığımı fark etmiştim. Tekrar diyete başlama konusunda kendimi hiç motive hissetmiyordum. Çünkü kilo versem bile o diyeti de bırakacağımdan adım gibi emindim. Daha sonra bu konu ile ilgili bir arkadaşımla dertleşirken bana Aristo Diyeti adlı bir diyetten söz etti. Bu diyeti yapan herkes hayatının devamında da böyle beslenmeye devam ediyor dedi. Bu cümle beni daha o anda yakalamıştı. Bir diyeti hayatım boyunca sürdürebileceğim düşüncesi bile benim için inanılmazdı.

Aristo Diyeti ve Gönül Ateşsaçan ile Tanışma

Aristo diyeti ile ilgili araştırma yaptığımda bu diyet ile gerçekten çok fazla zayıflayan insan olduğunu ve bu kişilerin çok memnun olduklarını gördüm. (Bir gün benimde bu şekilde bir yazı yazacağımı nereden bilebilirdim.. ) Karşılaştığım sonuçları sizinle de paylaşmak istiyorum.

 21 Kilo Veren Öğretmen

19 Kilo Veren Kadın

(Bu hikayelerde bahsedilen süreçleri adım adım yaşayan birisi olarak yazılanların hemen hemen hepsi doğru diyebilirim.)

Bütün bunları okuduktan sonra Aristo diyetinin benim aradığım sağlıklı zayıflama çözümü olduğuna inandım ve Dr. Gönül Ateşsaçan ile iletişime geçtim. Bu diyetin aslında bir yaşam tarzı olduğunu ve bana sağlıklı beslenmeyi öğreteceğini söylediğinde ikna olmuştum bile. O kadar çok diyet denemiştim ki böyle bir diyete şans vermemek aptallık olurdu.

Farklı bir şehirde olduğum için randevulara gidemeyecek olmak başta üzse de Aristo diyetini online diyet şeklinde yapabileceğimi öğrendim. Böylece benim diyet serüvenim de başlamış oldu. Saç telimden analiz yapabilmek adına saçımdan bir tutam göndermemi istediler. Bu saç telinden tutam ile bir genetik testi yapılacak ve neden kilo veremediğim saptanacaktı. Açıkçası böyle bir uygulama bu diyete olan güvenimi daha da arttırdı. Normalde bulduğum herhangi bir diyet listesini uyguluyordum. Ama bu diyetin tamamen bana özel olarak hazırlanacak olması beni daha da motive etti.

Diyet listemi aldığımda çok hevesli ve istekliydim. Hemen alışverişe gittim ve gerekli şeyleri aldım. Aslında diyet listesinde bir kibrit kutusu peynir, bir dilim ekmek ya da bir kaşık pilav gibi tabirler göreceğimi düşünüyordum ama görüşmede Aristo diyetinde porsiyon ve kalori sınırlandırması olmadığını öğrendim. Sağlıklı yiyecekleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsin dediğinde gerçekten çok mutlu olmuştum. Sebze yemeklerinin zaten düşük kalorili olduğunu öğrendiğimde de gerçeği anlamış oldum. Sağlıklı beslendiğim sürece aç kalmak ya da katı kural koymak gereksizdi.

İşte Aristo diyeti bana bunu öğretti! Hayvansal besinleri ve glüteni azaltmak kilo vermemi en çok kolaylaştıran şey oldu. Aslında başta kilo odaklı olsam da zamanla çok iyi hissetmeye başlayınca sağlıklı beslenmenin vücuda olan etkisini daha iyi anladım. Aslında ideal kiloya ulaşmak sadece güzel görünmek için değil iyi hissetmek için de gerekliydi. Kendimi hafif hissettikçe daha mutlu ve huzurlu bir insan haline geldim.

2.5 Aylık Aristo Diyeti Sonucu

2.5 ay boyunca Aristo Diyeti yaptım, süreç oldukça keyifliydi. Whatsapp’dan sürekli destek verdiler ve bu süreci oldukça kolaylaştırdı. Zorlandığım 1-2 an oldu, bu zamanlarda klinik ile iletişime geçerek hem zorlandığım dönemlerde yiyebileceğim yemeklerle ilgili tarif ve destek aldım hem de diyete devam etmemi sağlayacak motivasyonu sağladılar. 2.5 ay boyunca aynen denilenleri uyguladım ve  77 kiloyla başladığım bu süreçte tam 18 kilo vererek  59 kiloya inmemin ardından kendimi enerjik de hissettiğim için spor yapmaya karar verdim. Hem sağlıklı beslenip hem spor yapmak gerçekten çok iyi hissettiren bir şeymiş. Şu an ideal kilomda olmasam da kendimi diyet yapıyor gibi hissetmediğim için tekrar kilo alma sürecine girmeyeceğimi biliyorum. Çünkü Aristo diyeti yaparken aç kalmak, sürekli kafamda yiyecekler görmek, yasaklı yiyecekler listesine bakıp iç çekmek gibi şeyler söz konusu değil. Artık neyin benim için sağlıklı olduğunu daha iyi anladım ve hayatım boyunca Aristo diyeti ile kendimi iyi hissetmeye devam edeceğime dair kendime bir söz verdim.

Aristo diyeti hakkında detaylı bilgi için tıklayın.