Sızma Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

sızma hindistan cevizi yağı faydaları

Sızma Hindistan cevizi yağı faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için hazır mısınız? Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Hindistan cevizi yağı, mutfakların yanı sıra cilt ve saç bakımında da kullanılır hale geldi. Sağlıklı bir yağ olduğundan diyetlerde veya sağlıklı beslenme programlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Sızma Hindistan cevizi yağı ise rafine edilmemiş yani daha az işlenmiş bir versiyondur. Hindistan cevizi çekirdeklerinden elde edilen bu yağ, çok daha yüksek besin değerine sahiptir. Bu sebeple vegan beslenenlerin de mutfaklarında kullanmayı tercih ettiği bir yağ çeşididir. Peki sızma hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

sızma hindistan cevizi yağı faydaları

 Sızma hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

Sızma (virgin) hindistan cevizi yağı mükemmel nemlendirici ve antioksidan özelliklere sahiptir. Cilt sorunlarını tedavi etmek ve bağışıklığı güçlendirmek için kullanılabilir.

  •  Zayıflamaya yardımcı olur.

Sızma Hindistan cevizi yağı, kandaki kolesterol seviyelerini dengeleyen yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri yüksek kolesterol seviyelerini dengeler. Bu yağ asitleri vücudun yağ dokusunda depolanmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre sızma Hindistan cevizi yağı tüketerek diyet yapanların daha hızlı ve kalıcı kilo verdiği saptanmıştır. Bu nedenle diyet yemekleri yaparken bu yağın kullanılmasında fayda vardır.

  •  Diş çürüklerini engeller.

Sızma Hindistan cevizi yağı faydaları arasında antimikrobiyal özelliğe sahip olması da bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde ağızda bulunan bakterilerin yok olmasını sağlar. Böylece diş eti iltihabı, diş plağı ya da diş çürüklerinin oluşmasını engeller.

  • Mantara iyi gelir.

Anti-mikrobiyal özelliği aynı zamanda mantarın da kısa sürede iyileşmesini sağlar. Sızma Hindistan cevizi yağı, Çin tıbbında da bu sebeple kullanılır. Birçok mantar türüne karşı olumlu etki alınmaktadır. Mantar enfeksiyonlarının nedeno olduğu rahatsızlıkları da ortadan kaldırır.

sızma hindistan cevizi yağı faydaları

  • Kansere karşı korur.

İçerdiği yağ asitleri sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Oldukça zengin bir besin değerine sahip olduğu için kansere karşı da koruma sağladığı saptanmıştır. Aynı şekilde kanser tedavisi görenlerin de bağışıklığını güçlendirir ve tedavinin yan etkilerinin hafif geçmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre sızma Hindistan cevizi yağı özellikle meme ve kolon kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

  • Kemikleri güçlendirir.

İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunduğundan kemikleri güçlendirmektedir. Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesi riskini de büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.

sızma hindistan cevizi yağı faydaları

  • Kan şekerini dengeler.

Şeker hastalığına sebep olan insülin direncini önlemektedir. Hücreler insüline dirençli hale gelir ve glikozu enerjiye çevirmek için insülin kullanamaz hale gelirler. Zaman içinde kan dolaşımında glikoz seviyesi artar. Vücut daha fazla insülin üretmeye başlar. Sızma Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri, hücreler için glikoz içermeyen bir enerji kaynağı görevi görür. Böylece vücut enerji üretmek için insülin salgılamayı durdurur. Bu da kan şekeri seviyelerinin stabil kalmasını sağlar.

  • Cilde ve saça iyi gelir.

Sızma Hindistan cevizi yağı faydaları arasında cilt ve saç güzelliğine etki etmesi de vardır. Tıpkı normal Hindistan cevizi yağında olduğu gibi bu yağı da cilt ve saç bakımında kullanmak mümkündür.