Turna Yemişi Faydaları Nelerdir? Turna Yemişi Neye İyi Gelir?

turna yemişi faydaları

Sizin için antioksidan zengini bir meyve olan turna yemişi faydaları ve besin değerlerini derledik. Hem taze hem de kuru şekilde tüketilebilen turna yemişi, özellikle diyet yapanlar için en faydalı besinlerden biridir. Birçok tarifte kuru üzüm alternatifi olarak kullanılabilir. Kızılcık ile karıştırılsa da bambaşka bir meyvedir. Turna yemişi faydaları ve besin değerlerini bizimle keşfetmeye ne dersiniz?

turna yemişi faydaları

Antioksidan Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Turna yemişi kaç kalori?

100 gram turna yemişi 46 kaloridir.

Turna yemişinin besin değerleri nedir?

1 kase turna yemişinin besin değerleri şöyledir:

 • Karbonhidrat (g): 22.14
 • Protein (g): 0.85
 • Yağ (g): 0.24
 • Lif (g): 6.66
 • Kolesterol (mg): 0.00
 • Sodyum (mg): 3.70
 • Potasyum (mg): 148.00
 • Kalsiyum (mg): 14.80
 • Vitamin A (ui): 116.55
 • Vitamin C (mg): 25.90
 • Demir: 0.43

turna yemişi faydaları

Turna yemişi faydaları nelerdir?

Besleyicidir.

Turna yemişi, antioksidanlar, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir meyvedir. Bu sebeple son derece besleyici ve faydalıdır. İçeriğinde bulunan A, C ve E vitamini sayesinde vücut direncini arttırır. Lif, beta-karoten ve demir içermesi de insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu gösteren özelliklerindendir.

Enfeksiyonu önler.

Turna yemişi, doğal antibiyotik kategorisindeki besinlerden biridir. Yüksek besin değeri sayesinde enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini azaltır. İdrar söktürücü özelliği de olduğundan bu tür rahatsızlıklara sahip olanların tüketmesinde fayda vardır.

Kalbe iyi gelir.

Düzenli olarak turna yemişi tüketmenin kalp hastalıklarına karşı koruduğu araştırmalarla saptanmıştır. Turna yemişi önemli antioksidan bileşenler içerdiği için damar sertliği ve damar tıkanıklığını önler. Kan akışını ve kan basıncını da dengelediği için kalp krizi ve felç riskini büyük ölçüde düşürür.

Kemikleri güçlendirir.

Turna yemişi faydaları arasında en önemlilerinden biri de kemik sağlığını korumasıdır. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Spor öncesinde ve sonrasında tüketerek kas ağrılarını hafifletmek mümkündür. Düzenli kullanımla birlikte kemik erimesi riskini azaltmaktadır.

Hafızayı güçlendirir.

Turna yemişi, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sinir sistemini korur. Bu da hafızanın güçlenmesi ve Alzheimer hastalığı riskinin azalması anlamına gelir.

Ağız ve diş sağlığını korur.

Düzenli olarak turna yemişi yemek diş etlerini güçlendirir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde diş ve diş eti hastalıklarını önler. Aynı zamanda ağızda bakteri ve mikrop birikmesini de önleyerek ağız kokusunu ortadan kaldırır.

Bağırsaklara iyi gelir.

Turna yemişi faydaları arasında bağırsak hareketlerini arttırması da vardır. Bu sayede kabızlığı ve şişkinliği önler. Bağırsak sağlığına iyi geldiği için kolon kanserine yakalanma riskini de düşürür.

Sağlıklı bir ara öğündür.

Turna yemişi lif bakımından zengin olduğu için geç sindirilir ve uzun süre tok tutar. Bu açıdan diyet yaparken açlık krizlerini turna yemişi yiyerek kontrol altına almak mümkündür.