Brüksel Lahanası Faydaları Nelerdir? Brüksel Lahanası Besin Değeri

brüksel lahanası faydaları

Brassicaceae ailesine ait bir sebze olan brüksel lahanası faydaları nelerdir? Eğer siz de en sevilen sebzelerden biri olan brüksel lahanası faydaları nelerdir merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Minik bir lahanaya benzeyen bu sebze aslında boyundan çok daha fazla besin değerine sahiptir. Birçok tarifte kullanılabilen bu leziz sebze ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Brüksel lahanası besin değeri nedir?

Lif, vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasını yanı sıra oldukça düşük kalorili olan brüksel lahanasının besin değeri şu şekildedir:

  • Kalori: 28
  • Protein: 2 gram
  • Karbonhidrat: 6 gram
  • Lif: 2 gram
  • K vitamini: Günlük ihtiyacın % 137’si
  • C vitamini: Günlük ihtiyacın % 81’i
  • A vitamini: Günlük ihtiyacın % 12’si
  • Folat: Günlük ihtiyacın % 12’si
  • Manganez: Günlük ihtiyacın % 9’u

brüksel lahanası faydaları

 Brüksel lahanası faydaları nelerdir?

Antoksidan maddeler içerir.

Brüksel lahanası faydaları arasında en önemlilerinden biri antioksidan maddeler içeriyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde hücrelerdeki stresi azaltır ve kronik hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Özellikle antioksidan bir madde olan kaempferol, kanser hücrelerin büyümesini engeller, kalp hastalığını iyileştirir ve vücuttaki iltihabı azaltır.

Kansere karşı korur.

Brüksel lahanası faydaları arasında kansere karşı koruma sağlaması da bulunmaktadır. Yüksek miktarda antioksidan maddeler içerdiği için kanser hücrelerine karşı direnç sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca hücrelerde oluşacak hasarı da önlediği gözlemlenmiştir. Bu özellikleriyle birçok kanser türüne karşı koruma sağlamaktadır.

Yüksek miktarda lif içerir.

Yarım fincan pişmiş Brüksel lahanasında 2 gram lif bulunmaktadır. Bu da günlük olarak ihtiyaç duyulan lif miktarının %8’ini karşılama yeterli. Lif içermesi sebebiyle kabızlık problemini giderir. Aynı zamanda bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini rahatlatır.

K vitamini açısından zengindir.

Yarım fincan pişmiş Brüksel lahanası tüketerek günlük K vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamak mümkündür. K vitamini kan pıhtılarının oluşmasını sağlar. Aynı zamanda kemiklerin de güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle K vitamini sağlayan Brüksel lahanası tüketimiyle kemikler güçlenir ve ileri yaşlarda görülen kemik erimesi hastalığı riski düşer.

brüksel lahanası faydaları

Karamelize Brüksel Lahanası Tarifi Nasıl Yapılır?

Kan şekerini dengeler.

Lif ve diğer besin maddeleri bakımından zengin olan Brüksel lahanasının faydaları arasında kan şekerini dengelemesi de bulunmaktadır. Yapılan çalışmalara göre düzenli olarak Brüksel lahanası tüketen insanlarda şeker hastalığına yakalanma riski de büyük ölçüde düşüktür. Lif bakımından zengin bir sebze olduğundan kan şekeri seviyelerini düzenler.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Veganlar, deniz ürünü tüketmediği için omega-3 yağ asitlerini bitkisel yoldan karşılamalıdır. Bunun için en iyi kaynaklardan biri de Brüksel lahanasıdır. Omega-3 bakımından zengin olan bu sebzeyi tüketerek, bilişsel fonksiyonların güçlenmesini sağlayabilir, insülin direncini kontrol altına alabilir ve vücuttaki inflamasyonun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendirir.

Brüksel lahanası faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi de yer almaktadır. Yarım bardak pişmiş Brüksel lahanası tüketerek günlük C vitamini ihtiyacının %81’ini karşılayabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra vücuttaki dokuların onarımı ve büyümesini de sağlar. Aynı zamanda vücuttaki kolajen üretimini de tetikler.