Misket Limonu Nedir? Misket Limonu Faydaları Nelerdir?

misket limonu faydaları

Lime olarak da bilinen misket limonu faydaları ile ilgili bilgi edinmeye ne dersiniz? Limona benzeyen bir narenciye olan misket limonu, yeşil renklidir. C vitamini, antioksidanlar, vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğu için insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. En önemli özelliklerinden biri bağışıklığı güçlendirmesidir. Bunların yanı sıra demir emilimini arttırır, kalp hastalıklarına karşı korur, böbrek taşlarının oluşumunu önler ve cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

misket limonu faydaları

İlginizi çekebilir: Tariflerin Vazgeçilmezi Limonun Faydaları Nelerdir?

Misket limonu nedir?

Bilimsel adı “Citrus auantifolia” olan misket limonu, tropikal bölgelerde yetişen bir tür narenciyedir. Yeşil renkli olan misket limonu, son zamanlarda birçok tarifte de kullanılır hale gelmiştir.

Misket limonu besin değerleri nedir?

Misket limonunun en bilinen özelliği yüksek miktarda C vitamini içermesidir. Bir adet orta boy misket limonunun besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 20
 • Karbonhidrat: 7 gram
 • Protein: 0.5 gram
 • Yağ: 0,1 gram
 • Lif: 1,9 gram
 • C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 22’si
 • Demir: RDI’nin % 2’si
 • Kalsiyum: RDI’nin % 2’si
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 2’si
 • Tiamin: RDI’nin % 2’si
 • Potasyum: RDI’nın % 1’i

misket limonu faydaları

İlginizi çekebilir: Limonlu, Chia Tohumlu Vegan Pankek Tarifi

Misket limonu faydaları nelerdir?

Antioksidan zenginidir.

Vücudu, serbest radikal hasarından koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar. Misket limonunda flavonoidler, limonoidler, kuersetin, askorbik asit ve kaempferol gibi aktif bileşikler de antioksidan görevi görür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Misket limonu faydaları dendiğinde akla ilk gelen özellik C vitamini açısından zengin olmasıdır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamininin enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruma sağlayan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı saptanmıştır. Özellikle kış hastalıklarına yakalanmamak için C vitamini almak son derece önemlidir. C vitamini aynı zamanda kolajen üretimine de destek olur. Böylece vücut direnci artar.

 Cildi güzelleştirir.

Cildin sağlıklı ve canlı görünmesi için gerekli bir protein kolajen üretimi için C vitamini gereklidir. Misket limonu da C vitamini açısından zengin olduğu için cilt sorunlarının giderilmesi ve sağlıklı bir görünüm oluşması için son derece etkilidir.

 Kalbi korur.

Yapılan araştırmalara göre misket limonu faydaları arasında kalp hastalıklarına karşı koruma sağlaması da vardır. Yüksek tansiyonu düşürdüğü için kalp krizi riskini büyük ölçüde düşürür.

Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Misket limonun gibi turunçgil meyvelerinde sitrik asit bulunur. Bu sayede böbrek taşlarının sitrat seviyeleri yükselir ve taş oluşumuna neden olan mineraller bağlanması önlenmiş olur.

Demir emiliminin arttırır.

Kırmızı kan hücrelerinin çoğalması ve vücuttaki oksijenin taşınması için en önemli mineral demirdir. Demir düzeylerinin yeterli seviyede olması anemi hastalığının yaşanmaması için önemlidir. C vitamini açısından zengin olan besinler demir emilimini arttırdığı için anemi riskini düşürür.