Veganlar Neden Bal Yemez? Bal Vegan Mıdır?

veganlar neden bal yemez

Veganlar neden bal yemez konusu birçok kişinin kafasını karıştırabilir. Hayvanların sömürülmesine karşı gelen ve bu düzeni değiştirmek için üzerine düşeni yapan kişilere vegan denir. Veganizmi benimseyen kişiler her türlü et ürün, yumurta, süt ürünleri ve hayvanlardan üretilen giyim ürünlerini tüketmeyi reddeder. Ancak veganlarla ilgili en çok merak edilen bir konu da veganlar neden bal yemez sorudur. Balın yapımında arıların zarar görmediğini düşünenler için balın veganlar tarafından tüketilmemesi tuhaf gelebilir.

Peki veganlar neden bal yemez?

Bal konusu, veganlar arasında da tartışmalı bir konudur. Bazı veganlara göre süt, yumurta ve et gibi hayvanlardan elde edilen gıdalar ile bal aynı kategoride yer almaz. Bu veganlar bitkisel beslenirken bal da tüketmeyi tercih eder. Ancak bazı veganlar ise balın kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini düşünür.

veganlar neden bal yemez

Bal neden vegan sayılmaz?

Çünkü balı elde ederken arılardan faydalanılır. Arıcılık ile büyük baş hayvan yetiştiriciliği hemen hemen aynıdır. Bazı bal üreticileri daha fazla para kazanmak için etik davranmıyor ve vegan kurallara uymuyor. Yapılan en kötü uygulamalardan biri kraliçe arının kanatlarını kesmek ve kovandan ayrılmasını engellemektir. Bu uygulama ile daha fazla bal elde ediliyor. Yapılan bir diğer etik olmayan uygulama ise bal toplandıktan sonra yerine şeker şurubu koymaktır. Şeker şurubu bala göre daha düşük besin değerine sahiptir. Veganlar bal yetiştiricilerin uyguladığı bu yöntemler yüzünden bal tüketmeyi tercih etmez. Balın yanı sıra arı sütü, bal peteği, propolis de tüketilmeyen besinler arasındadır.

Veganların bal tüketmekten kaçınmasının bir diğer nedeni de bal üretiminde kullanılan arıların sağlığına zarar gelmesidir. Bal, arıların bazı besinlere erişimini sağlama işlevine sahiptir. Balı depolayarak kış aylarında bu balı tüketirler. Bu şekilde balın üretilmediği kış aylarında donmaktan kurtulup yaşamaya ve beslenmeye devam ederler. Ancak arıların ürettiği bal, satılmak üzere arılardan alınarak yerine şurup konur. Bu şurup, arılar için yeterli besin değerine sahip değildir. Bu tatlandırıcılı şurupların arıların bağışıklık sistemini de bozduğu saptanmıştır.

Bal yerine ne tüketilebilir?

Bitkisel tatlandırıcılar kullananarak bal tüketiminden kaçınmak mümkündür. Peki bal yerine tüketilebilecek bitkisel seçenekler hangisidir?

Akçaağaç şurubu

Akçaağaç reçinesinden elde edilen akçaağaç şurubu hem antioksidan özelliklidir hem de bol miktarda vitamin ve mineral içerir.

Pekmez

Kalsiyum ve demir bakımından oldukça zengin olan pekmez, bal yerine tüketilebilecek en iyi alternatiflerdendir.

Arpa maltı şurubu

Arpa maltı şurubu da bitkisel tatlandırıcılardan biridir. Filizlenmiş arpadan elde edilen bu şurubun tadı pekmez ile hemen hemen aynıdır.

Esmer pirinç şurubu

Malt şurubu olarak da adlandırılan esmer pirinç şurubu birçok tatlı tarifinde kullanılır.

Kuru üzüm şurubu

Üzümün piştikten sonra sıvı hale getirilmesiyle elde edilen kuru üzüm şurubu, evde de kolaylıkla yapılabilir.

Arısız bal

Taze limon suyu, şeker ve elma kullanılarak yapılan bu bal, bala alternatif olabilecek en iyi tariflerden biridir. Hem görünümü hem de tadı bala çok yakındır. Ancak içeriğinde bol miktarda şeker bulunduğu için çok fazla tüketmemekte fayda vardır.

Sonuç Olarak

Veganlar neden bal yemez sorusuna verilebilecek en iyi yanıt, arılardan faydalanmasına karşı çıkmaktır. Hayvanların sömürülmesine karşı çıkan veganlar, bu hayvanlar arasına arıları da dahil eder. Arılara zarar veren arıcılık uygulamaları, veganların bal yerine bitkisel alternatifler tercih etmesinin en önemli sebebidir.

Vegan olmaya karar verdiyseniz bal konusunda da dikkatli düşünerek karar vermenizde fayda vardır. Bal üretimi ile ilgili yapılan araştırmalara göz atabilir ve bal konusunda kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.