Nohut Faydaları Nelerdir? Nohutun Sağlığa 7 Faydası

nohut faydaları

Nohut faydaları ile ilgili bilgi edinmeye hazır mısınız? Baklagiller arasında en sevilenlerden biri olan nohut, özellikle Akdeniz kıyılarında yetişir. Bitkiden elde edildiği için özellikle vegan beslenenlerin tükettiği nohut son derece besleyicidir. Bitkisel yağ ve protein kaynağı olduğu için vegan ve vejetaryenlerin mutfaklarının olmazsa olmazdır. Yemeklerde, salatalarda ve hatta hamur işi tariflerde kullanılabilmesi de en büyük artılarından biridir. Nohutu un haline getirerek tatlılarda veya ekmeklerde bile kullanmak mümkündür. Hem son derece besleyici hem de doyurucu olan nohut faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

nohut faydaları

İşte nohut faydaları!

Hormonları düzenler

Nohutun içeriğinde bulunan mineraller özellikle kadınların hormonlarının düzenlenmesini sağlar. Bu sayede menopoz döneminin çok daha rahat ve huzurlu geçmesine neden olur. Hormonlara olan bu olumlu etkisi aynı zamanda meme kanserine karşı da koruma sağlar. İçeriğinde fosfor bulunduğu için kadın sağlığı için son derece faydalıdır.

Şeker hastalığına karşı korur

Günümüzde hemen herkeste görülen şeker hastalığı, en çok sağlıklı beslenme ile atlatılabilen bir hastalıktır. Bu sağlıklı beslenme rutini içerisinde nohutun da yer alması son derece önemlidir. Nohut, lif bakımndan zengin bir yiyecek olduğu için kan şekerini dengede tutar. Böylece şeker hastalığında görülen ani şeker düşmesi ya da çıkması gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Aynı zamanda diyabet hastalığına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.

Hücreleri onarır

Sağlıklı bir vücut işleyişi için hücreleri onarımı son derece önemlidir. İşte nohut vücuttaki dokuların ve hücrelerin hızlıca onarılmasını sağlamaktadır. Özelikle vücutta bulunan enfeksiyon ya da yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için son derece etkili bir yiyecektir. Sağlıklı bir vücut için nohut tüketmek oldukça önemlidir.

Bağırsak florasını düzenler

Lif bakımından zengin bir yiyecek olan nohut bağırsak florasının düzenlenmesi için son derece etkilidir. Aynı zamanda sindirimi de rahatlattığı için kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırır. Bağırsak sağlıklı bir şekilde çalıştığında kolon kanserine yakalanma riski de büyük ölçüde düşer. Sindirim ve bağırsak sistemini düzenlemesi kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

nohut faydaları

Kemikleri güçlendirir

Nohutun içeriğinde bulunan kalsiyum, çinko, magnezyum ve fosfor gibi mineraller kemik yapısının daha da güçlü olmasını sağlar. Özellikle büyüme çağında olan çocuklar için son derece faydalıdır. Kas ve kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için nohut tüketmek önem taşır.

Sütü arttırır

Emziren annelere nohut tüketilmesi genellikle önerilir. Bunun sebebi de nohutun sütün miktarını ve kalitesini arttırmasıdır. Birçok kişi nohutun hem anneye hem de bebeğe gaz yapacağını düşündüğü için tüketmekten kaçınır. Oysa ki bir gece önceden suda bekletilen nohut gaz yapmaz. Aksine anne ve bebek sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.

Vitamin ve mineral kaynağıdır

Nohutun içeriğinde magnezyum, çinko, fosfor gibi minerallerin yanı sıra K vitamini ve bol miktarda lif vardır. Bu da nohut tüketimi ile vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali sağlamak anlamına gelir. Haftada en az bir kere nohut tüketmek sağlığa iyi gelir.

Nohutun besin değerleri şu şekildedir:

  • 2 gram Karbonhidrat
  • 6 gram Protein
  • 76 gram Yağ
  • 6 gram Lif
  • 2 mg Sodyum
  • 4 mg Potasyum
  • 180 mg Kalsiyum
  • 60 iu A vitamini
  • 28 Demir