Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Fıstık Ezmesi Besin Değeri

fıstık ezmesi faydaları

Fıstık ezmesi faydaları ile ilgili yeni bilgiler öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Fıstık ezmesi genellikle kahvaltılarda tüketilen bir lezzet olsa da son dönemde birçok tarifte tatlandırıcı görevi görmektedir. Özellikle vegan tarifler için son derece iyi bir malzemedir. Vegan mutfaklarda besin değeri yüksek yiyeceklerin önemi büyüktür. İşte bunlardan biri de son derece faydalı bir içeriğe sahip olan fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesi aynı zamanda diyete de uygun olduğundan kilo vermek isteyen ya da sağlıklı beslenmek isteyenler için de son derece idealdir.

fıstık ezmesi faydaları

Fıstık ezmesi nedir?

Fıstıkların ezilmesi ve püre haline getirilmesi ile elde edilen bir yiyecektir. Fıstık ezmesinde tatlandırıcı da bulunur. Ancak ev yapımı olan fıstık ezmelerinde bal gibi doğal ve sağlıklı tatlandırıcılar kullanılabilir.

Fıstık ezmesinin besin değeri nedir?

Vegan beslenenlerin de sıklıkla tükettiği fıstık ezmesinin besin değeri en çok merak edilen konulardan biridir.

100 gram fıstık ezmesinin besin değerleri şu şekildedir:

 • Karbonhidrat: 21,6 gr
 • Protein: 24,6 gr
 • Lif: 8,2 gr
 • Yağ: 49,9 gr
 • Potasyum: 745 mg
 • Kalsiyum: 45 mg
 • Demir: 1,9 mg

fıstık ezmesi faydaları

Fıstık ezmesi kaç kalori?

Yağlı bir kuruyemiş olan fıstıktan elde edildiği için yağ değeri yüksektir. Bu nedenle kalorisi yüksek olabilir. Ancak doğru miktarda tüketildiğinde herhangi bir sorun oluşturmaz.

100 gram fıstık ezmesi 587 kalori içerir.

1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi ise 35 kaloridir.

fıstık ezmesi faydaları

Fıstık ezmesi faydaları nelerdir?

Fıstık ezmesi birçok diyet listesinde tüketilmesi önerilen lezzetlerden biridir. Doğru miktarda tükettiğinizde herhangi bir kilo alımı olmaz. Özellikle vegan tatlı tariflerine lezzet katmak için kullanabilirsiniz. İşte fıstık ezmesi faydaları listesi!

 • Fıstık ezmesi, protein bakımından zengindir. Bu özelliğiyle de vegan beslenenler için önem taşır. Protein oranı yüksek olduğu için özellikle spor yapanların kas onarımına ve gelişimine önemli bir katkısı olur.
 • Doymamış yağlar içerdiği için kalbe iyi gelir. Kalp hastalıklarına karşı korumasının yanı sıra bu yağlarda diyabete yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.
 • Fıstık ezmesi faydaları arasında potasyum içermesi de bulunur. Bu özelliği sayesinde enerji verir. Potasyumun yanı sıra kalsiyum, demir ve sodyum gibi mineraller bakımından da zengindir.
 • Protein ve yağ içermesi sebebiyle özellikle spor öncesinde tüketildiğinde enerji vermektedir. Bu nedenle spor ve diyet ile birlikte fıstık ezmesinden destek almak mümkündür. Elbette kalori hesabı yapanların ne kadar tüketeceğine dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Fıstık ezmesi faydaları arasında gösterilebilecek en önemli özelliklerden biri de lif içermesidir. Lif içermesi sebebiyle sindirimi rahatlatır ve tok kalmayı sağlar.
 • Fıstık ezmesi, sağlıksız atıştırmalıklar yerine tüketilebilecek harika bir tatlı alternatifidir. Tatlı krizi yaşandığında bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi tüketilerek sağlıklı bir şekilde bu krizi aşmak mümkündür. Lif ve protein zengini olduğu için uzun süre tok tutarak açlık krizi yaşanmasının da önüne geçer.

Fıstık ezmeli tariflere göz atmaya ne dersiniz?

Fıstık Ezmeli Vegan Biscotti Nasıl Yapılır?

Vegan Protein Topları Tarifi Nasıl Yapılır?