Satsuma Mandalinası Nedir? Satsuma Mandalinasının Faydaları

satsuma mandalinasının faydaları

Turunçgil familyasından olan satsuma mandalinasının faydaları listesini sizin için derledik. Kabukları oldukça kolay bir şekilde soyulan ve çekirdeksiz olan bu mandalina türü oldukça sevilir. Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra düşük kalorilidir. Bir mandalina çeşidi olan bu meyve, tatlı ve sulu bir tada sahiptir. Satsuma türünün anavatanı Japonya olarak bilinir. Türkiye’de ise çeşitli bölgelerde yetiştirilmektedir. Kokusu ve tadı çok sevilen bir mandalina türüdür. Satsuma mandalinasının diğer mandalina türlerine göre daha ince ve kolay soyulan bir kabuğu bulunmaktadır.

satsuma mandalinasının faydaları

Mandalinanın Faydaları Nelerdir? Mandalinanın Besin Değeri

Satsuma mandalinası kaç kalori?

1 adet satsuma mandalinası 35 kaloridir.

Satsuma mandalinasının besin değerleri nelerdir?

Bu mandalina türünde C vitamini, pro-vitamin A, potasyum, magnezyum, manganez, lif, flavonoidler, fenolik asitler bulunmaktadır.

 

satsuma mandalinasının faydaları

Portakal Faydaları Nelerdir? Portakal Neye İyi Gelir?

Satsuma mandalinasının faydaları nelerdir?

  • Antioksidan bileşenler bakımından zengin olan satsuma mandalinası, antikanser özelliği ile ön plana çıkar. Kanser riskini büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önleyecek bileşenler içerir.
  • C vitamini kaynağı olan bu mandalina türü, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda serbest radikallere karşı da savaştığı için vücut direncini arttırarak enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.
  • Potasyum kaynağı olarak bilinen satsuma mandalinasının faydaları arasında kan basıncı seviyelerini dengede tutması da vardır. Bu sayede hipertansiyona iyi gelmektedir.
  • Lif bakımından zengin olduğu için zayıflamayı kolaylaştırır. Uzun süre tok tutma özelliği sayesinde diyet yaparken açlık krizlerinin oluşmasını önler. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için yağ yakılmasını kolaylaştırır.
  • Lif içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Aynı zamanda anti-mikroviyal özelliğe de sahip olduğu için enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

satsuma mandalinasının faydaları

  • Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine de iyi gelir. Şişkinliği ve hazımsızlığı önler.
  • C vitamini içerdiği için cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Aynı zamanda ciltteki yaşlanma belirtilerinin oluşmasını da geciktirir.
  • Lif kaynağı olmasının en önemli etkilerinden biri ise insülin seviyelerini dengede tutmasıdır. Bu açıdan diyabet hastaları için önemli bir meyvedir.
  • Yapılan araştırmalara göre satsuma mandalinasının faydaları arasında sinir sistemine iyi gelmesi de vardır. Bu sayede Alzheimer hastalığı riskini de büyük ölçüde azaltır.
  • Cildi güzelleştirmesinin yanı sıra saç sağlığını da olumlu yönde etkiler. Antioksidan kaynağı olması sayesinde saçları güçlendirir ve daha parlak görünmesini sağlar.