Siyah Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Siyah Kuru Üzüm Besin Değeri

siyah kuru üzüm faydaları

Antioksidan zengini siyah kuru üzüm faydaları ve besin değerlerini sizin için derledik. Besin değeri oldukça yüksek olan siyah kuru üzüm, vegan beslenenler için önemlidir. İçeriğinde kalsiyum bulunduğu için süt ve süt ürünlerinden alınamayan kalsiyumun bir kısmını karşılar. Kalsiyumun yanı sıra içeriğinde yüksek oranda amino asit ve antioksidanlar da vardır. Siyah kuru üzüm faydaları ve diğer özelliklerini bizimle keşfetmeye ne dersiniz?

siyah kuru üzüm faydaları

Siyah kuru üzüm kaç kalori?

1 fincan siyah kuru üzüm 408 kaloridir.

Siyah kuru üzüm besin değerleri nedir?

1 fincan siyah kuru üzümün besin değerleri:

  • Toplam karbonhidrat: 107 gm
  • Diyet lifi: 9,8 gm
  • Potasyum: 1284 mg
  • Sodyum: 12 mg
  • Proteinler: 5,9 gm
  • A vitamini: % 2,1
  • C vitamini: % 11
  • Kalsiyum: % 9.5
  • Demir: % 26

Siyah kuru üzüm faydaları nelerdir?

Veganlar için önemli besin kaynaklarından biri olan siyah kuru üzüm faydaları ise şöyle sıralanabilir:

Demir bakımından zengindir.

İçeriğindeki demir miktarı sayesinde kanda bulunan hemoglobin seviyesini arttırmaktadır. Bu da demir eksikliği ve anemi riskinin azalması açısından önemli bir özelliktir.

Veganlar İçin Demir Kaynakları Nelerdir?

Kolesterolü dengeler.

Siyah kuru üzüm faydaları arasında lif bakımından zengin olması da vardır. Bu özelliği sayesinde kolesterol seviyelerini dengede tutar.

siyah kuru üzüm faydaları

Yüksek tansiyonu düşürür.

Potasyum bakımından zengin olan siyah kuru üzüm, sodyumun azalmasını sağladığı için yüksek tansiyonu düşürür. Tansiyon hastalarının her sabah bir avuç siyah kuru üzüm tüketmesinde fayda vardır.

Potasyum İçeren Vegan Besinler Nelerdir?

Kalp sağlığını korur.

Lif ve polifenoller bakımından zengin olması sayesinde kan basıncını düşürür ve kolesterolü dengeler. Bu sayede kalp sağlığın koruyarak ani kalp krizi riskini düşürür.

Kalbe İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Diyabete karşı korur.

Siyah kuru üzüm faydaları arasında glisemik indeksinin düşük olması da vardır. Bu özelliği sayesinde kan şekerini dengede tutar. Böylece diyabet hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.

Hafızayı güçlendirir.

Siyah kuru üzüm, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede hafızayı güçlendirir ve Alzheimer riskine karşı korur.

Kanser riskini düşürür.

Yapılan araştırmalar, siyah kuru üzümün içeriğinde bulunan fenolik bileşiklerin kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını engellediğini ortaya koymuştur.

Tok tutar.

Lif bakımından zengin olan siyah kuru üzüm, uzun süre tok tutar. Ara öğünlerde tüketildiğinde açlık krizlerini önler.

Bağırsak hareketlerini arttırır.

Lif zengini olmasının bir diğer faydası da bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlemesidir. Sindirimi de rahatlattığı için şişkinliği ve hazımsızlığı önler.

Kemikleri güçlendirir.

Kalsiyum açısından zengin olması sayesinde kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda görülebilen kemik erimesi riskine karşı koruma sağlar.