Kalbe İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

kalbe iyi gelen vegan yiyecekler

Kalbe iyi gelen vegan yiyecekler tüketerek kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz. Hayatı tehdit eden en önemli hastalıklardan biri kalp hastalıklarıdır. Ölüme kadar giden ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğiniz kalp hastalıklarından korunmanın en kolay yöntemi beslenmeye dikkat etmektir. Çünkü diyabet, obezite gibi beslenmeye bağlı rahatsızlıklar da kalbi yorar. Bu açıdan kalbinizi korumak için sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanız son derece önemlidir. Peki hangi vegan yiyecekler kalbe iyi gelir? İşte o kalbe iyi gelen vegan yiyecekler!

kalbe iyi gelen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Bağışıklığı Güçlendiren Vegan Yiyecekler Nelerdir?

İşte sizin için derlediğimiz kalbe iyi gelen vegan yiyecekler listesi!

Yeşil Çay

Yeşil çay, vücuttaki toksinin ve ödemin atılmasını sağlayan oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilir. Günde en az bir fincan yeşil çay tüketerek kalbiniz için en iyi şeyi yapabilirsiniz. Yeşil çay aynı zamanda strese de iyi gelir. Bu açıdan stresin kalbe zarar vermesini önlemek açısından da etkilidir. Yeşil çayın yanı sıra papatya çayı, rezene çayı ya da adaçayı tüketmek de yine sağlıklı beslenmeye ek olarak uygulanabilecek doğru yöntemlerdendir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, lif bakımından zengin besinlerden biridir. Lif içermesi sebebiyle sindirim sistemini rahatlamada son derece etkilidir. Sindirimi rahatlamasının yanı sıra kolesterolü de dengeler. Bağırsakların işleyişini de rahatlattığı için kabızlık gibi sorunları çözer. Bağırsakların sağlıklı olması kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle lif zengini yulaf ezmesini düzenli olarak tüketmekte fayda vardır.

Kırmızı meyveler

Çilek, ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerin en önemli özelliklerinden biri güçlü bir antioksidan kaynağı olmalarıdır. Bu meyvelerde bulunan antioksidan bileşenler, kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmayı sağlar. Lif bakımından da zengin oldukları için kalbe iyi gelen vegan yiyecekler arasında yer alır.

kalbe iyi gelen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Vegan Kalsiyum Kaynakları Nelerdir?

Ceviz

Ceviz, vegan tariflerde sıklıkla kullanılan ve besin değeri son derece yüksek besinlerden biridir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlıklı yağlar açısından da zengindir. Cevizi hem tatlı hem de tuzlu tariflerde kullanarak besin değerinden faydalanabilirsiniz. Cevizin en önemli özelliklerinden biri de kan basıncını düşürmesidir. Bu sayede kalbi korur ve kalp krizlerinin önüne geçer. Ceviz aynı zamanda manganez de içerir. Bu mineral de kalp sağlığını koruması açısından etkilidir.

Avokado

Vegan ve vejetaryen beslenmesinde önemli olan avokado da kalbe iyi gelen vegan yiyecekler arasında yer almaktadır. Avokado sağlıklı yağların yanı sıra E ve K vitaminleri ve potasyum bakımından da zengindir. Avokadonun sağlıklı yağlar içermesi kolesterolün dengelenmesini sağlar. Bu da dolaylı olarak kalp hastalıklarını önleme açısından etkili bir özelliktir.

Tam tahıllı besinler

Lif zengini tam tahıllı besinler de yine kalp sağlığını koruması açısından etkili olan yiyecekler arasında yer alır. Lif tüketmek, hem kalbiniz hem de vücudunuz için yapabileceğiniz en sağlıklı beslenme yöntemlerinden biridir. Tam tahıllı yiyecekler sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için de etkilidir.

kalbe iyi gelen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Veganlarda B12 Eksikliği Sorunu

Keten Tohumu

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu aynı zamanda bol miktarda potasyum da içerir. Bu özellikleri bakımından kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tüketilen keten tohumu sayesinde kalbinizi koruyabilir ve bu hastalıkların oluşumunu büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Ispanak

Kalbe iyi gelen vegan yiyecekler arasında en ulaşılabilir olanlardan biri de ıspanaktır. A ve K vitaminlerinin yanı sıra demir ve magnezyum bakımından da zengindir. Haftada en az bir kere ıspanak tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.